Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta ma już 10 lat. Z tej okazji 22 listopada 2019 roku w sali widowiskowej RCK o godzinie 18.00 odbędzie się jubileuszowa Gala Kultury.

W programie podsumowanie 10 lat działalności RCK oraz koncert Grażyny Szapołowskiej „Kochaj mnie”. Bilety w cenie 10 zł można kupować od wtorku 19 listopada 2019 roku w kasie RCK przy ulicy Solnej 1. Liczba miejsc ograniczona.

„Kochaj mnie” to album Grażyny Szapołowskiej, znanej aktorki teatralnej i filmowej. Płyta powstała we współpracy z Włodzimierzem Kiniorskim – producentem muzycznym albumu, kompozytorem, multiinstrumentalistą, a także aranżerem wszystkich utworów na płycie. Album zawiera kilkanaście piosenek, do których teksty napisali m.in. Jan Nowicki, Bogdan Loebl, Katarzyna Jungowska (córka Grażyny Szapołowskiej). Na płycie znajdują się także utwory do tekstów Wisławy Szymborskiej, Jonasza Kofty i Bułata Okudżawy.

Przypomnijmy, że Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu jest samorządową instytucją kultury, która działa na terenie miasta Kołobrzeg organizując koncerty, recitale, spektakle teatralne, spotkania autorskie, wystawy oraz konkursy i przeglądy.

Przy placówce działa:

  • Galeria Sztuki Współczesnej,
  • dyskusyjny klub filmowy „Sztorm”.

RCK jest organizatorem cyklicznych projektów kulturalnych, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez artystycznych miasta:

  • festiwal jazzowy RCK Jazz Pro,
  • międzynarodowe spotkania z folklorem „Interfolk”,
  • festiwal filmów sensacyjnych „Kołobrzeg Suspense Film Festival”,
  • festiwal muzyczny „Muzyka w Katedrze”,
  • spektakle i filmy dla dzieci „Poranki młodego widza”,
  • cykl spotkań podróżniczych „Za horyzontem”,
  • giełda staroci i (w sezonie letnim) Alejka Kolekcjonerska.

Celem placówki jest edukacja kulturalna oraz popularyzacja sztuki w regionie. Dodatkowo, RCK jest koordynatorem amatorskiego ruchu artystycznego oraz edukacji kulturalno-oświatowej. Działają tutaj grupy i zespoły o profilu muzycznym, teatralnym, recytatorskim, plastycznym, tanecznym m.in. pracownia plastyczna, teatralna, ognisko baletowe, kołobrzeski klub kolekcjonera oraz kilka chórów.

Centrum uczestniczy i współorganizuje imprezy charytatywne, włączając się co roku m.in. w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Kołobrzeskie Mikołajki, Dzień Dziecka.

Budynek, w którym mieści się RCK, zaprojektowała szczecińska pracownia Mellon Architekci, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji przebudowy kina Kalmar na Regionalne Centrum Kultury.

Zdjęcie: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury i Wnętrz