Już jutro wraz z rodzinami zasiądziemy do wigilijnego stołu suto zastawionego najróżniejszymi przysmakami i potrawami. W trakcie kolacji w niejednej rodzinie śpiewane będą kolędy, składane życzenia oraz modlitwy. Czy zastanawialiśmy się jednak jak powstał zwyczaj takiego obchodzenia narodzin Jezusa? Jak właściwie powstała ta tradycja i skąd wyewoluowała? Zapraszamy do lektury o historii Wigilii Bożego Narodzenia!

Samą uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Tradycja obchodzenia w poprzedzający wieczór kolacji – zwanej wigilią powstała jakieś dwieście lat później. Mówi się, że jest to pozostałość po starochrześcijańskiej tradycji wspólnego świętowania posiłku, który symbolizuje braterstwo i wspólnotę między ludźmi. Przełom nastąpił w drugiej połowie IV wieku podczas synodu w Laodycei gdy zabronione zostało uroczyste biesiadowanie w kościołach i świątyniach i zwyczaj wspólnego jedzenia kolacji przeniósł się do domów. Na ziemiach polskich zwyczaj świętowania wigilii narodzenia Jezusa przyjął się niedługo po przyjęciu chrześcijaństwa, jednak rozkwit tej tradycji nastąpił dopiero około osiemnastego wieku!

Czym jednak jest sama wigilia? Słowo to pochodzi z łaciny i oznacza „czuwanie”. Pierwotnie nazwa to kojarzona była ze strażą nocną i nocnym czuwaniem. Tradycyjnie w wieczór przed dniem narodzin Jezusa obowiązywał ścisły post, a do stołu wigilijnego zasiadano po zmroku, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazda, która miała być symbolem betlejemskiej gwiazdy, która doprowadziła pasterzy i mędrców do stajni Jezusa.

Polska tradycja wigilii opiera się na rodzinnym spędzaniu tego święta. Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie wśród katolików łacińskich, w Czechach i na Słowacji. Również tylko na naszych terenach panuje zwyczaj łamania się opłatkiem. W polskiej tradycji najstarsza osoba rozpoczyna wieczerzę modlitwą i odczytaniem fragmentu pisma świętego z Ewangelii św. Łukasza. Tradycyjnie przyozdabia się również choinkę i układa pod nią prezenty oraz żłobek.

W wielu miejscach na świecie panuje również zwyczaj uczęszczania na nocną mszę świętą – pasterkę. Jest to pamiątka z pierwszych wieków chrześcijańska, kiedy to nabożeństwa nocne były stałą praktyką w kościele. W na całym świecie o 24 kościoły zapełniają się wiernymi, którzy świętują narodziny Jezusa i śpiewają kolędy.

Warto podkreślić, że zwyczaje świąteczne różnią się od siebie w zależności od krajów czy nawet regionu. Różnice kulturowe oraz lokalne przyzwyczajenia sprawiają, że obchody narodzin Jezusa są inaczej świętowane, jednak wszystkie mają wspólny mianownik – jest to czas spędzany z rodziną i w gronie najbliższych osób. Świętowanie i przeżywanie wspólnie radosnych chwil to właśnie to czym powinny być święta!

Historia wigilii!
W Polsce tradycja wigilii pochodzi z XVIII wieku