O charyzmatycznym tancerzu, wieloletnim soliście Teatru Wielkiego w Warszawie, baletmistrzu światowego formatu tańczącym w zespole Maurice’a Béjarta i niekwestionowanym artyście baletu – opowie autorka biografii tancerza „Gerard Wilk: tancerz” Zofia Rudnicka. Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2019 roku w RCK o godzinie 17.00.

„Spieszę się, by zachować dla potomnych obraz wspaniałego tancerza i niezwykle barwnej artystycznej postaci” – czytamy we wstępie do książki, w której opisana została kariera zawodowa tancerza oraz jego życie osobiste na tle środowiska i świata artystycznego jego czasów. Autorka opisuje m.in. modne miejsca Warszawy lat 60-tych XX wieku, gejowskie kluby w Brukseli i Paryżu oraz zbiera wspomnienia rodziny, znajomych, współpracowników i partnerów artysty.

Gerard Wilk urodził się w 1944 roku w Gliwicach. Ukończył szkołę baletową w Bytomiu, gdzie szybko dostrzeżono jego talent. Naukę tańca kontynuował w szkole baletowej w Warszawie. Po zakończeniu edukacji tańczył w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie został pierwszym solistą. W jego repertuarze tanecznym było miejsce nie tylko na taniec klasyczny („Giselle”, „Jezioro łabędzie”, czy „Spartakus”), ale też na taniec nowoczesny. Wystąpił w kilku filmach i etiudach filmowych oraz telewizyjnych programach rozrywkowych, pracował jako model prezentujący kolekcje Barbary Hoff. Był ulubieńcem zarówno krytyków, jak i publiczności. W latach 70-tych wyjechał z Polski i tańczył w zespole Maurice’a Béjarta, z którym występował na całym świecie. Do końca życia mieszkał w Paryżu, gdzie zmarł w 1995 roku na AIDS.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Współorganizatorem spotkania jest International Dance Academy Kołobrzeg.