Kołobrzeg posiada największe w Polsce naturalne złoża borowiny, leczniczego torfu o silnym działaniu prozdrowotnym, odżywczym, przeciwzapalnym i bakteriobójczym.

Borowina to rodzaj bagiennego torfu, który po przetworzeniu przez występujące w nim naturalnie bakterie, zyskuje cenne właściwości zdrowotne. Borowina pochodząca z Kołobrzegu jest wyjątkowo czysta i wysokiej jakości. W kołobrzeskich sanatoriach i centrach SPA powszechnie wykorzystywana jest w leczeniu reumatyzmu i chorób stawów oraz schorzeń ginekologicznych. Ponadto, stosowana jest w kosmetyce do pielęgnacyjnych, regenerujących i wygładzających skórę okładów oraz kąpieli terapeutyczno-upiększających. Borowina doskonale rozgrzewa ciało, dzięki temu przyspiesza proces wchłaniania składników odżywczych do komórek. Ma świetne działanie relaksujące i odprężające.

Borowina ma kolor ciemnobrązowy i wygląda jak gęste błoto. Jest prawdziwym „czarnym złotem” zawierającym szereg cennych substancji m.in. makro- i mikroelementy, białka, żywice, bituminy oraz kwasy huminowe i ich sole, enzymy, aminokwasy i estrogeny.

Przy ulicy Koszalińskiej 63 znajduje się Kopalnia Borowiny. To tereny bagienne o powierzchni 100 hektarów. Wydobywaniem borowiny zajmuje się Uzdrowiskowy Zakład Górniczy w Kołobrzegu, który po wcześniejszej rezerwacji, można zwiedzać.