765 lat temu Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji miasto rozdawało mieszkańcom kołobrzeskie flagi z herbem miasta.

23 maja 1255 roku książę Warcisław III i biskup kamieński Herman von Gleichen ustanowili powstanie nowego miasta na prawie lubeckim. Na mocy lokacji posiadłości miasta obejmowały „100 łanów ziemi uprawnej, Kołobrzeski Las oraz prawo połowu ryb w morzu pomiędzy ujściami Regi i Parsęty”.

765 lat później, 23 maja 2020 roku, flagi z herbem Kołobrzegu rozdawali szczudlarze spacerujący po mieście, przed ratuszem, w centrum, czy na nadmorskich bulwarach. Miejskie flagi można także odebrać w Muzeum Oręża Polskiego i Muzeum Patria Colberbgiensis.

Zdjęcia: Facebook Anna Mieczkowska Prezydent Kołobrzegu oraz Klimatyczni Kołobrzeżanie

Kołobrzeska flaga w obecnej wersji została ustanowiona w 2010 roku. Składa się z czterech poziomych pasów w kolorach białym, czerwonym i niebieskim, na których umieszczony jest herb miasta.

Flaga Kołobrzegu, by JDavid - Praca własna, CC BY-SA 3.0.
Flaga Kołobrzegu, by JDavid – Praca własna, CC BY-SA 3.0.

Wieczorem 23 maja 2020 roku, z okazji święta miasta kołobrzescy muzycy zagrali i zaśpiewali dla kołobrzeżan. Czytaj też < Muzyczne Dni Kołobrzegu online, czyli kołobrzeżanie kołobrzeżanom >

Koncert „Kołobrzeżanie kołobrzeżanom” transmitowany był online.