Już jutro, 4 lipca, rusza XIX Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, który potrwa aż do 22 sierpnia. Przez ponad miesiąc w każdy czwartek (oprócz 15.08) o godzinie 20.30 w będzie można wysłuchać niezwykłego koncertu w klimatycznych wnętrzach Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

Festiwal zainauguruje koncert chóru męskiego „Partes”, specjalizującego się w muzyce cerkiewnej. Wielokrotnie nagrodzeni artyści występują w specjalnie zaprojektowanych strojach inspirowanych staroruskim stylem monastycznym. Zaśpiewają średniowieczne pieści liturgiczne i przeniosą słuchaczy w świat starocerkiewnych nabożeństw. Doświadczenia muzyczne wzmocni wnętrze kołobrzeskiej katedry zapewniające autentyczną atmosferę i świetną akustykę.

W trakcie XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” w kołobrzeskiej katedrze zabrzmią nie tylko kompozycje muzyki cerkiewnej, ale też pieśni maryjne w nowoczesnych aranżacjach na saksofon i organy, improwizacje utworów na organy, harfy i flet oraz klasyczne utwory Mozarta. Cykl zakończy spektakularny koncert finałowy „Muzyka katedr” w wykonaniu Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha w ramach projektu „Most kulturalny Poznań – Kołobrzeg” z udziałem Łukasza Kuropaczewskiego (gitara) oraz Aleksandra Dębicza (fortepian).

Wydarzenie przeznaczone jest dla miłośników muzyki klasycznej z Kołobrzegu oraz dla turystów, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych w czasie wakacji oraz zobaczyć sakralne zabytki Kołobrzegu w innej odsłonie.

Koncerty prowadzi Beata Górecka. Bilety kosztują 25 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe), jedynie na koncert finałowy ceny są wyższe i wynoszą odpowiednio 35 i 30 zł. Można je kupić w RCK, godzinę przed koncertem przy wejściu do bazyliki oraz przez Internet na stronie www.kupbilecik.pl.

PROGRAM KONCERTÓW

4 lipca

GŁOS DAWNEJ RUSI – koncert śpiewów cerkiewnych w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego „PARTES”
Michał Łaszewicz – kierownictwo artystyczne

11 lipca

MŁODOŚĆ I ROMANTYZM – koncert w wykonaniu Orkiestry XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Marta Gębska – skrzypce

18 lipca

MATER SANCTISSIMA – improwizacje na tematy pieśni maryjnych na saksofon i organy
Maciej Sikała – saksofon
Bogusław Grabowski – organy

25 lipca

MISTRZ MOZART – koncert w wykonaniu Orkiestry XV Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych oraz pedagogów – solistów:
Adam Wagner – skrzypce
Maria Stanienda – altówka
Katarzyna Budnik – altówka
Lidia Grzanka-Urbaniak – wiolonczela
Leszek Sokołowski – kontrabas
Jan Stanienda – skrzypce, kierownictwo artystyczne

1 sierpnia

CONCERTO – CANTATA – koncert w ramach V BALTIC NEOPOLIS FESTIVAL

Yevgenia Vasilchuk – sopran
Elena Nogaeva – fortepian
Baltic Neopolis Quartet: Emanuel Salvador – skrzypce, Łukasz Górewicz – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka, Robert Dacko – wiolonczela

8 sierpnia

PERŁY KLASYKI I SZTUKA IMPROWIZACJI

Lidia Sieczkowska – flety
Natalia Różańska-Suszka – harfa
Robert Hauptmann – organy

22 sierpnia

KONCERT FINAŁOWY pt. „MUZYKA KATEDR” – koncert Orkiestry Świętego Marcina w ramach projektu MOST KULTURALNY POZNAŃ – KOŁOBRZEG
Łukasz Kuropaczewski – gitara
Aleksander Dębicz – fortepian
Piotr Deptuch – dyrygent