Wzrost opłaty uzdrowiskowej o 10 procent oraz podniesienie stawki podatku od nieruchomości o ok. 8 procent – to dodatkowe koszty, które od nowego roku będą musieli ponieść turyści odwiedzający Kołobrzeg, inwestorzy nadmorskich nieruchomości, przedsiębiorcy oraz kołobrzeżanie.

Opłata uzdrowiskowa od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w Kołobrzegu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych wzrośnie z 4 zł do 4,40 zł za dzień pobytu od osoby dorosłej. Za pobyt w kurorcie dziecka do lat 7 zapłacimy 2,20 zł. Obecnie opłaty te wynoszą odpowiednio 4 zł i 2 zł. Dzięki podwyżce budżet miasta w przyszłym ma wzrosnąć o prawie 1,6 mln zł i wynieść 17,6 mln zł.

Od nowego roku wzrosną też stawki podatku od nieruchomości. W Kołobrzegu zostaną one podniesione do maksymalnej kwoty ustalonej przez Ministerstwo Finansów. Właściciele budynków mieszkalnych zapłacą o 0,06 zł więcej, czyli 0,81 zł za 1 metr kwadratowy. Podatek od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza będzie wyższy o 1,70 zł i wyniesie 23,90 zł za 1 metr kwadratowy.

Uchwałę o podwyżkach podjęli miejscy radni 5 listopada 2019 roku podczas obrad Rady Miasta Kołobrzeg.