Już jutro, 12 lipca, startuje I edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”. Przegląd odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury, potrwa dwa dni i obejmuje konkurs piosenki, koncerty i spektakle.

W konkursie na interpretację dwóch piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego wystąpi 18 wykonawców. Artystów będzie można oglądać w piątek 12 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej RCK. Oceniać ich będzie jury w składzie: Justyna Holm, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Jan Poprawa, Paweł Sztompke, Jacek Pechman i Magdalena Kawczyńska.

O 21.00 rozpocznie się druga część Przeglądu, czyli spektakl „Autoportret” w wykonaniu Edyty Kluk – Wisz i Przemysława Tejkowskiego przedstawiający początki drogi artystycznej Przemysława Gintrowskiego w formie wywiadu prowadzonego przez dziennikarkę z pieśniarzem. Całość uzupełnią multimedialne prezentacje zdjęć barda. Następnie będzie można usłyszeć piosenki Przemysława Gintrowskiego w interpretacji Jana „Jangi” Tomaszewskiego, Wojciecha Brzezińskiego i zespołu Tango Attack w składzie Hadrian Filip Tabęcki, Piotr Malicki i Grzegorz Bożewicz.

W sobotę 13 lipca Przegląd „Pamiątki” rozpocznie się o godzinie 17.00 audiowizualnym spektaklem „Postacie” w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz, po którym nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród dla laureatów. Przegląd zakończy widowisko muzyczne „S.A.L.I.G.I.A w reżyserii Ewy Czapik – Kowalewskiej i aranżacji Rafała Kowalewskiego. Widzowie usłyszą utwory skomponowane przez Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Czecha, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Mieczysława Jastruna, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. „Pamiątki” poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke. Wstęp na Przegląd jest wolny, jednak liczba miejsc jednak ograniczona.

Więcej o „Pamiątkach” można znaleźć na stronie www.pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl.