Temat smogu w polskich miastach i miejscowościach jest tematem powracającym od kilku lat. Według danych ujawnianych przez Światową Organizację Zdrowia, zanieczyszczenia powietrza zbijają co roku aż 6,5 miliona ludzi na całym świecie! Szacuje się, że Polsce smog i zanieczyszczenia są przyczyną blisko pięćdziesięciu tysięcy zgonów rocznie.

W naszym województwie temat i problem smogu nie jest aż tak dotkliwy, jednak i tak nie jest idealnie. Według danych udostępnianych przez czujniki jakości powietrza. Dzisiaj z samego rana jakość powietrza w centrum Kołobrzegu wykazuje niską ilość zanieczyszczeń stałych i opatrzona jest statusem „dobra”. Jednak wiele polskich miast, szczególnie na południu Polski zmaga się z problemem smogu już o wielu lat. Na Śląsku i Małopolsce zdarzają się dni, gdy dopuszczalna norma stężenia szkodliwych czynników przekroczona jest o 400 procent! To zatrważające dane, które ukazują jak wielki jest to problem!

Patrząc skalą całego kraju, Polska zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza unoszących się w powietrzu drobnych pyłów o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra, zwanych w skrócie PM2,5. Zawierają one m.in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak. Gorzej od nas wypadła tylko Bułgaria.

Czym jednak właściwie jest smog? Ogólnie rzecz ujmując jest to zjawisko występuje wtedy, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne – np. brak wiatru czy mgła – sprzyjają ich koncentracji. Negatywnie wpływa on na układy oddechowy i krążenia, a także podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Warto również poruszyć kwestię jak powstaje smog? Wbrew pozorom za fatalny stan polskiego powietrza nie odpowiada nasz przemysł. Funkcjonujące w Polsce fabryki czy elektrownie zostały już jakiś czas temu unowocześnione i nie generują aż takich zanieczyszczeń jak często się im przypisuje. Powodem powstawania smogu jest w głównej mierze tak zwana „niska emisja” czyli zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych, a także silników spalinowych w samochodach. Najbardziej szkodliwe czynniki uwalniane są do powietrza właśnie w czasie spalania paliw stałych oraz resztek roślinnych i odpadów przy niedoborze tlenu – a tak się często dzieje w polskich domowych piecach, kuchniach kaflowych czy kominkach.

Warto zatem zastanowić się czy modernizacja naszego systemu ogrzewania nie będzie dobrym krokiem, który zmniejszy istniejący już i naglący problem smogu. Jedno jest pewne – problem sam się nie rozwiąże i lokalne samorządy z pewnością powinny działać!

Czym jest smog i skąd się bierze?
Smog w dużych miastach to częsty widok – zwłaszcza w okresie zimowym!