Odkrywcy wraku zaginionego XVIII-wiecznego holenderskiego statku, którego kapitanem był kołobrzeżanin, a który zaginął u wybrzeży Banana Islands w Sierra Leone, opowiedzą o legendarnym żaglowcu i o tym jak dokonali niezwykłego odkrycia.

Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe – Piotrem Wytykowskim, Krzysztofem Korszewskim i Mariuszem Borowiakiem, odbędzie się 6 listopada 2019 roku w piwnicach kołobrzeskiego ratusza przy ulicy Armii Krajowej 12. Początek o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.

W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się m.in. jak odnaleziono wrak okrętu w zachodniej Afryce, co odkrywcy znaleźli na pokładzie żaglowca, dlaczego nazwali go “Znikającym Holendrem” i co stało się z rozbitkami ze statku. Współorganizatorem spotkania jest kołobrzeskie muzeum Patria Colbergiensis. Wsparcie logistyczne zapewnił hotel Shuum.

Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe organizuje wyjazdy i wyprawy nurkowe, a także odkrywa historię zatopionych okrętów. Jednym z największych sukcesów grupy badaczy, nurków i pasjonatów historii jest odkrycie wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”, który w 1942 roku zatonął u wybrzeży Malty.