Nie było „Boju o Kołobrzeg”, ale będzie inne spektakularne wydarzenie popularyzujące historię, czyli VI Zlot Zimnowojenny. 11 i 12 lipca w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu odbędzie się szósta edycja  imprezy, zorganizowanej w formule żywej ekspozycji muzealnej, przypominającej burzliwe czasy tzw. zimnej wojny, czyli konfliktu między NATO a Blokiem Wschodnim trwającego od 1945 do 1992 roku. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

W trakcie zlotu będzie można zobaczyć ponad dwadzieścia zabytkowych pojazdów wojskowych z czasu zimnej wojny, w tym radzieckie ciężarówki, samochody terenowe, transportery opancerzone, działo samobieżne, wozy opancerzone i artylerię oraz kilkudziesięciu rekonstruktorów w mundurach z epoki. Ta część rekonstrukcyjna zostanie zlokalizowana przy zbiegu ul. Warzelniczej oraz wjeździe na Most Portowy.

Druga strefa zlotowiska, edukacyjna, znajdzie się tuż obok Reduty Bagiennej. W tej części uczestnicy obejrzą mobilne wystawy i zapoznają się z ofertą muzeów militarnych z regionu. Dla dzieci zaplanowano warsztaty edukacyjne.

VI Zlot Zimnowojenny – mapka wydarzenia
VI Zlot Zimnowojenny – mapka wydarzenia

VI Zlot Zimnowojenny trwać będzie w sobotę (11 lipca), od godz. 11.00 do godz. 19.00 oraz niedzielę (12 lipca), od godz. 11.00 do godz. 15.00 na terenie Portu Jachtowego w Kołobrzegu. Wstęp na teren zlotowiska jest bezpłatny. Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

VI Zlot Zimnowojenny odbywa się w czasie pandemii, więc na terenie stref zlotowych nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 150 osób w każdej. Zwiedzanie stref odbywać się będzie tylko w wyznaczonych godzinach. Trzeba pamiętać, żeby w trakcie zwiedzania zachować co najmniej 2 m odległości między osobami, nie dotykać prezentowanego sprzętu oraz zakrywać usta i nos w czasie zwiedzania. Szczegółowy plan zabezpieczenia imprezy otrzymał pozytywną rekomendację Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Świnoujściu.

Zdjęcie główne: Przygotowania do VI Zlotu Zimnowojennego; Rekografia za Muzeum Oręża Polskiego