Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a wraz z nim akcja „Znicz 2019”. Niestety święto to jest nie tylko czasem spotkań rodzinnych, zadumy i refleksji, ale także większej liczby wypadków i kradzieży. Dlatego akcja „Znicz 2019” to nie tylko zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicy cmentarza komunalnego, ale też apel policji o ostrożność, rozwagę i cierpliwość.

31 października 2019 w rejonie kołobrzeskiego cmentarza komunalnego przy ulicy Św. Wojciecha wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Od godziny 15:00 ulica Św. Wojciecha stanie się ulicą jednokierunkową z wjazdem od ulicy 6 Dywizji Piechoty. Jeden kierunek będzie obowiązywał do wysokości ulic Makuszyńskiego i Kossaka. Dodatkowo na ulicy 6 Dywizji Piechoty wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Nad bezpieczeństwem kierowców i pieszych będzie czuwać większa iż zazwyczaj liczba policjantów. Akcja potrwa do 2 listopada 2019 roku.

Kołobrzeska policja zwraca uwagę, że każdego roku w dzień Wszystkich Świętych w okolicy cmentarza musimy zmierzyć się ze wzmożonym ruchem. Niesie to za sobą nie tylko zagrożenia związane ze zdarzeniami drogowymi, ale również kryminalnymi, takimi jak kradzieże torebek, portfeli oraz włamań do pojazdów. Policja podpowiada zarówno pieszym, jak i kierowcom o czym pamiętać w drodze na cmentarz.

Funkcjonariusze apelują, żeby nie prowadzić pod wpływem alkoholu oraz zwolnić, nie tylko jechać wolniej, ale też wystrzegać się ryzykownych manewrów. Przed podróżą warto zadbać o stan techniczny samochodu, pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa, a w czasie dłuższej drogi zatrzymać się aby odpocząć. Gdy dotrzemy na cmentarz nie zapomnijmy, aby zamknąć samochód i nie zostawiać w nim wartościowych przedmiotów np. laptopów, tabletów, czy telefonów komórkowych.

Szczególną ostrożność powinny zachować piesi – korzystać z chodników lub – w przypadku ich braku – poboczy, przechodzić przez jezdnię tylko po pasach oraz nie przebiegać przez jezdnię lub nagle wychodzić na ulicę zza samochodu.

Bądźmy też ostrożni w czasie wizyty na cmentarzu. Dzień Wszystkich Świętych to niestety czas wzmożonych kradzieży. Pamiętajmy, żeby dokładnie zamknąć torebkę lub plecak oraz nie trzymać portfela w tylnej kieszeni oraz nie zostawiać wartościowych przedmiotów na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę. W tłumie łatwo mogą zagubić się dzieci. Aby tego uniknąć najlepiej jest trzymać małe dzieci za rękę, a dodatkowo włożyć do jego kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie i napisem „Zadzwoń do moich rodziców”.

W razie przestępstwa trzeba jak najszybciej zawiadomić policję dzwoniąc na numer telefonu 112, nie zacierać śladów i starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Źródło: Powiatowa Komenda Policji w Kołobrzegu