20 września 2019 roku w RCK w Kołobrzegu odbędzie się druga część XX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”.

Obchody wrześniowej edycji wydarzenia zainauguruje o godzinie 10.00 monodram „Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. O 11.00 rozpocznie się konkurs recytatorski dla młodzieży na najlepszą deklamację wybranego wiersza Zbigniewa Herberta. W jury zasiadają Agata Piotrowska Mastalerz (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Jarosław Gajewski (aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Helena Elert (polonistka z Kołobrzegu). Całość poprowadzi Wojciech Czaplewski polonista z ZSS nr 1 im. Z. Herberta w Kołobrzegu.

Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego zaplanowane jest na godzinę 17.00, w trakcie Gali „Herbertiady”, która odbędzie się w dużej sali widowiskowej RCK. Częścią Gali będzie też emisja dokumentu filmowego o Kresach Herberta i monodram „Pokuć” w reżyserii Ewy Czapik – Kowalewskiej ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie i wykonaniu Szymona Majchrzaka, studenta III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST. Wstęp na „Herbertiadę” jest wolny.

Przypomnijmy, że „Herbertiada” to jedyne cykliczne i interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta poprzez prezentację programów artystycznych inspirowanych osobą i dziełami poety z udziałem zarówno znanych, jak i młodych debiutujących artystów.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a partnerami: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Kołobrzeg, ZAiKS, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A oraz Fundacja PZU.

Patronat honorowy: rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc

Patronat medialny: TVP, AUDYTORIUM 17, TVP 3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, tygodnik „Gość Niedzielny”, Radio Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg oraz portal www.miastokolobrzeg.pl

Internet: oficjalna strona Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta: www.herbertiada.pl

Zdjęcie: Herbertiada.pl