Filiżanka aromatycznej kawy i poezja to idealny duet na jesień. Kawiarnia i sklep z kawą CoffeeDesk Bajkowe w Kołobrzegu, wspólnie z Biurem Literackim, zapraszają na spotkanie autorskie z Katarzyną Szaulińską – pochodzącą z Kołobrzegu poetką i prozaiczką, autorką zbioru wierszy „Druga osoba”, który zdobył wyróżnienie w projekcie „Pierwsza książka wierszem” realizowanego w ramach festiwalu literackiego Stacja Literatura.

Spotkanie odbędzie się 15 października 2020 roku (czwartek) w kawiarni CoffeeDesk Bajkowe przy ulicy Mazowieckiej 24. Początek o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 25 osób.

Katarzyna Szaulińska urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Jest laureatka projektu Biura Literackiego „Połów” dla najlepszych autorów przed debiutem książkowym oraz inicjatywy „Pierwsza książka wierszem”. Nominowana do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Jest także autorką scenariusza komiksu o depresji oraz monodramu „Córcia” wystawianego w Teatrze WARSawy. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako psychiatra i psychoterapeutka.

Organizatorzy zapowiadając wydarzenie piszą: „Kim jest tytułowa druga osoba z książki Katarzyny Szaulińskiej? Czy to ukochany, czy przeciwnik? Towarzysz – czy ten, kto odszedł? Czy to ktoś należący do mniejszości, szukający schronienia? Albo agresor chcący zaanektować przestrzeń i zaatakować gospodarza? A może to dziecko? W debiutanckim tomie autorka pyta o granice jednostki, pokazując różne aspekty relacji między dwoma obiektami – lustrzane odbijanie, przenikanie pod powierzchnię, zniekształcanie, stopienie. Podejmuje też namysł nad tym, skąd pochodzimy i na ile jesteśmy odrębni, a na ile składamy się z części dziedziczonych jak mitochondria od naszych matek i wszystkich, którzy mieli na nas wpływ. Ta poezja wlewa się w czytelnika powodzią skojarzeń i nie pozwala zachować dystansu. Pierwsza i druga osoba w lekturze tomu zlewają się w jedno. „Wiersz ma być jak woda: powinien na chwilę ‘przybierać kształt tego, co opisuje, a potem płynąć dalej nieprzywiązany do źródła’ deklaruje w jednym z wywiadów”.”

Coffeedesk i Biuro Literackie to dwa ciekawe projekty działające w Kołobrzegu. O inicjatywach Coffeedesk pisaliśmy już TUTAJ i TUTAJ. O Biurze Literackim TUTAJ.

Poprzedni artykułWeź udział w ekologicznej grze miejskiej i wygraj rower
Następny artykuł„Dziękuję za różę” w RCK