Latarnia morska należy do największych nadmorskich atrakcji. Samotna wieża stojąca na brzegu morza oraz wskazująca statkom bezpieczną drogę do portu wzbudza emocje i rozpala wyobraźnię, a także oferuje spektakularne widoki.
Kołobrzeska latarnia morska ma długą historię
Pierwsze światła latarni morskiej pojawiły się w Kołobrzegu już w XVII wieku, ale zapalano je jedynie wtedy, gdy spodziewano się przybycia statków. Dopiero 200 lat później wprowadzono światło stałe w postaci tzw. lamp Fresnela działających na olej rzepakowy. W 1909 roku wybudowano wieżę murowaną z gazowym źródłem światła. Konstrukcja ta przetrwała kilkadziesiąt lat, ale została zniszczona w czasie II wojny światowej.
Latarnia morska, którą możemy dziś oglądać została wybudowana w 1947 roku i jest jedną z kilkunastu czynnych latarni morskich w Polsce. Wieża ma 26 metrów, ale jej system sygnalizacji świetlnej zlokalizowany jest na wysokości 36 metrów i wskazuje drogę do portu statkom w zasięgu blisko 30 kilometrów. Światło pochodzące z 20 żarówek o mocy 200 W każda rozbłyskuje na 1 sekundę, po czym gaśnie na 2 sekundy.
Latarnia morska pięknie wygląda o zmierzchu
Kołobrzeska latarnia morska jest otwarta dla turystów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać morze, port i miasto. Wewnątrz latarni znajduje się tawerna, klub muzyczny i galeria, w której organizowane są wystawy o tematyce morskiej.
W lipcu i sierpniu latarnia jest czynna codziennie od godziny 10.00 do zachodu słońca. W kwietniu, maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku obiekt jest zamykany o godzinie 17.00. Natomiast w czasie zimy latarnia jest udostępniana turystom jedynie od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 16.00. Bilety wstępu kosztują 8 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).*
* Dane z lipca 2019 roku