Legendy o Gdańsku: Jak odkryć miasto? Poznaj tajemnice i historię!

Legendy o Gdańsku: Jak odkryć miasto? Poznaj tajemnice i historię!
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska29.02.2024 | 5 min.

Legendy o Gdańsku to fascynująca podróż przez historię i tajemnice tego wyjątkowego miasta. Odkryj miejsca, o których istnieniu nie miałeś pojęcia oraz poznaj zaskakujące historie, które do tej pory były skrywane przed publiczną wiadomością.

Kluczowe wnioski:

 • Poznasz mało znane fakty i wydarzenia z przeszłości Gdańska.
 • Odwiedzisz ukryte i tajemnicze miejsca tego miasta.
 • Dowiesz się o artefaktach, których istnienie było dotąd owiane legendą.
 • Zrozumiesz pochodzenie wielu gdańskich zwyczajów i tradycji.
 • Zobaczysz to miasto w zupełnie nowym świetle.

Legendy spod kościoła św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja to jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku, której historia sięga XIII wieku. Przez stulecia gromadziły się tutaj tłumy wiernych, ale także działy się dziwne, niewyjaśnione zdarzenia. Jedna z najbardziej znanych legend mówi o tajemniczym zegarze, który co noc wydawał przeraźliwe dźwięki dobiegające spod ziemi.

Nikt nie wiedział, skąd pochodzą owe odgłosy. Znikały równie nagłe, jak się pojawiały. Dopiero podczas prac renowacyjnych natrafiono na zapomniany, średniowieczny mechanizm zegarowy ukryty głęboko pod posadzką. Kto i po co go tam umieścił? Tego już się raczej nie dowiemy.

Nawiedzona studnia

Na tyłach kościoła znajduje się też tajemnicza, zasypana studnia. Podobno wciąż nawiedza ją duch pewnej młodej dziewczyny, która rzuciła się w jej głąb, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią swojego ukochanego. Co jakiś czas słychać stamtąd jej płacz i wołanie o pomoc...

Czy to tylko zabobonne opowieści? A może faktycznie w tych starych murach dzieją się rzeczy, których nie jesteśmy w stanie pojąć? Jeśli masz odwagę, sam sprawdź!

Legendy spod Starych Szpitali

Stare Szpitalne miasto w Gdańsku kryje wiele mrocznych tajemnic. W średniowieczu znajdował się tutaj szpital dla ubogich i chorych. Niestety warunki panujące w tym miejscu były tak okropne, że większość pensjonariuszy umierała w męczarniach. Podobno wciąż nie mogą zaznać spokoju i ich duchy błąkają się po opuszczonych salach.

Co więcej, w pobliskich piwnicach mieściła się kostnica, gdzie składowano zwłoki zmarłych zanim zostali pochowani. Strażnicy nocni opowiadają, że gdy zapada zmrok, dobiegają stamtąd jęki, płacz i wołania o ratunek...

Kto raz zajrzy w głąb tych piwnic, już nigdy nie będzie taki sam.

Upadek z wieży

Najbardziej przerażającą historią jest jednak opowieść o szpitalnym dzwonniku, który spadł z wieży kościelnej prosto na bruk. Choć upadek okazał się śmiertelny, co poniektórzy twierdzą, że wciąż widują jego ducha błąkającego się w okolicy i usiłującego wdrapać się z powrotem na szczyt...

Czy masz odwagę stanąć z tymi duchami twarzą w twarz? Jeśli tak, koniecznie odwiedź to miejsce o zmroku!

Czytaj więcej:Kręgle w Starogardzie Gdańskim: Gdzie na zabawę?

Legendy spod śródmiejskich kamieniczek

Spacerując uliczkami gdańskiego Starego Miasta, nie sposób oprzeć się urokowi pięknych, kolorowych kamieniczek. Jednak za ich malowniczymi fasadami często kryją się mroczne historie. Jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczy tajemniczych zniknięć, do których dochodziło w Kamienicy Pod Łabędziem.

Rok zniknięciaLiczba zaginionych
16892 kobiety
17764-osobowa rodzina
1899starsza pani z pieskiem

Co stało się z tymi ludźmi? Dlaczego wyparowali bez śladu? Czyżby mieli paść ofiarą okrutnych morderstw? A może porwali ich wprost... duchy? Choć minęło już wiele lat, ta zagadka wciąż pozostaje nierozwikłana.

Kamienny oceans

Z kolei przy ulicy Ogarna krąży przerażająca historia o kamiennym olbrzymie zwanym Oceans. Ten demoniczny stwór budził się do życia tylko nocą i porywał niewinne ofiary, które akurat miały nieszczęście znaleźć się w zasięgu jego makabrycznych łap... Miejska ludność trzęsła się przed nim ze strachu.

Na szczęście gigantowi udało się zapobiec kolejnej masakrze. W końcu udało się zneutralizować tego koszmarnego potwora dzięki specjalnemu zaklęciu, które uwięziło go w postaci kamiennej rzeźby. Ale czy na pewno na zawsze?

Legendy Starego Miasta i gwiazd gdańskiego rocka

Gdańskie Stare Miasto to nie tylko zabytkowa architektura. To także kolebka wielu wybitnych artystów, którzy na zawsze zmienili polską kulturę. W latach 80. ubiegłego wieku narodził się tutaj buoytowy, mroczny rock prezentowany m.in. przez zespoły Republika czy Brygada Kryzys.

Muzycy inspirowali się posępnym klimatem Starego Miasta i czerpali z jego bogatej, acz kontrowersyjnej historii. Niektórzy twierdzą, że za sprawą tych heavymetalowych brzmień, budzą się demony przeszłości, a duchy dawnych mieszkańców Gdańska wydostają się zza grobu...

Faktem jest, że koncerty gdańskich rockmanów z tamtych lat owiane były aurą tajemnicy. Podczas występów działy się dziwne rzeczy - gasło światło, wybuchał niewyjaśniony ogień, a niektórzy widzowie wpadali w trans i miewali halucynacje. Czemu tak się działo? Tego do końca nie wiemy...

 • Muzyka heavymetalowa budzi demony przeszłości?
 • Koncerty rockowe nawiedzają duchy dawnych gdańszczan?

Legendy miejskich zakamarków i artefaktów

Gdańsk to miasto pełne ukrytych przejść, podziemnych korytarzy i nieczynnychfortów, o których istnieniu mało kto wie. To idealne miejsce dla łowców tajemnic i poszukiwaczy skarbów!

Jedno z takich mało znanych miejsc to Długie Ogrody - park położony u stóp historycznych fortyfikacji. Podobno pod ziemią ciągną się tam rozległe, zapomniane kazamaty, w których do dziś spoczywają cenne dobra. Kilka lat temu natrafiono tam na średniowieczny miecz, a ostatnio szperacze wykopali skrzynię wypełnioną starożytnymi monetami!

Niestety większość podziemnych obszarów Gdańska wciąż pozostaje nieodkryta i kryje wiele niebezpiecznych tajemnic. Mówi się, że strzegą ich gniewne duchy dawnych władców miasta...

Podsumowanie

Legendy o Gdańsku to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich pasjonatów historii i tajemniczych zagadek. Poznaliśmy szereg mało znanych faktów, wydarzeń i postaci, które na zawsze wpisały się w dziedzictwo tego wyjątkowego miasta.

Odwiedziliśmy miejsca owiane legendą, gdzie historia miesza się z domysłami, a prawda z fikcją. Niektóre opowieści zmroziły krew w żyłach, inne rozbawiły lub zadziwiły. Ale bez względu na reakcje, te niezwykłe historie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej nawiedzonych miejsc w Gdańsku zalicza się stare kamienice przy Długim Targu, podziemia Bazyliki Mariackiej, okolice Bramy Wyżynnej oraz cały rejon Starych Szpitali. To tam najczęściej pojawiają się duchy dawnym mieszkańców.

W Gdańsku krąży wiele przerażających historii. Od opowieści o kamiennym olbrzymie Oceanie, poprzez legendę o nieszczęśliwej dziewczynie topiącej się w studni, aż po zwłoki składowane w piwnicach szpitalnych. Każdy zakamarek miasta ma jakąś mroczną tajemnicę.

Idealnym miejscem do poszukiwania historycznych artefaktów są Długie Ogrody i inne zapomniane fortyfikacje Gdańska. W ukrytych pod ziemią kazamatach wciąż spoczywa wiele nieznanych skarbów. Ostatnio znaleziono tam m.in. średniowieczny miecz i skrzynię ze starożytnymi monetami.

Aby poczuć klimat tajemniczego Gdańska, trzeba koniecznie zwiedzić Ulice Mariacką i Długi Targ, przespacerować się po górującym nad miastem Parku Oliwskim oraz zajrzeć do wnętrza gotyckiego Kościoła św. Mikołaja. Właśnie tam tli się prawdziwy duch tego miasta.

Informacje o nowo odkrytych tajemnicach Gdańska, wykopaliskach, duchach i innych zagadkach znajdziecie na fanpage’u „Legendy Gdańska”. Tam na bieżąco publikujemy wszystkie nowości i ciekawostki związane z tym niezwykłym miastem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Albatros ustka: Wakacje nad morzem z atrakcyjnymi cenami
 2. Bytów Zamek: przeniesiecie się w czasie podczas zwiedzania
 3. Quady na Pomorzu: przyspiesz swoje wakacje dzikimi szaleństwami!
 4. Luksusowe domki z basenem nad morzem, czyli relaks i wygoda
 5. Stoki narciarskie na Kaszubach: białe szaleństwo w sercu natury
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska

Jako rodowita Pomorzanka i założycielka portalu poświęconego odkrywaniu uroków Pomorza, każdego dnia dzielę się moją pasją do tej niezwykłej krainy. Moje doświadczenie jako przewodnik turystyczny i miłośnik historii pozwala mi przybliżać czytelnikom tajemnice i piękno Pomorza, od zabytkowych miast po ukryte przyrodnicze perły. Z zaangażowaniem promuję ekoturystykę i zachęcam do odkrywania regionu z szacunkiem dla jego dziedzictwa i natury. Na moim portalu znajdziesz nie tylko przewodniki po najpiękniejszych zakątkach Pomorza, ale też praktyczne porady dotyczące podróżowania, lokalnych atrakcji oraz kulinarnych specjałów, które warto spróbować. Jestem przekonana, że Pomorze ma każdemu coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy kulturowych doświadczeń. Zapraszam do wspólnego odkrywania tego niezwykłego miejsca, które mam szczęście nazywać domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły