Wielu przewoźników tymczasowo odwołuje kursowanie niektórych pociągów ze względu na ograniczone zainteresowanie podróżami w czasie trwania epidemii. Od 7 do 29 listopada 2020, zamknięte też będą hotele i prawdopodobnie kwatery prywatne oraz mieszkania na krótkoterminowy wynajem. Niestety oznacza to znacznie mniej możliwości na pobyt turystyczny w Kołobrzegu.

Mniej pociągów

W PKP Intercity pierwsze zmiany zaczną obowiązywać 6 listopada 2020 roku. Od 7 listopada nie pojedzie pociąg Fregata na trasie Bielsko-Biała – Kołobrzeg – Bielsko Biała:

 • EIC 4850 Fregata Bielsko-Biała Główna – Kołobrzeg
 • EIC 8450 Fregata Kołobrzeg – Bielsko-Biała Główna.

Od 8 listopada do 12 grudnia wprowadzono czasowe ograniczenia w liczbie pociągów regionalnych ze Szczecina i Szczecinka do Kołobrzegu.

Na trasie Szczecinek – Kołobrzeg / Koszalin nie pojadą pociągi

 • nr 88943/2 Szczecinek – Koszalin na odcinku Szczecinek – Białogard (przyj. 7:25);
 • nr 88945 Szczecinek (odj. 14:50) – Kołobrzeg na odcinku Szczecinek – Białogard;
 • nr 88920 Kołobrzeg – Szczecinek (przyj. godz. 7:25) na odc. Białogard – Szczecinek;
 • nr 88928 Białogard (odj. 13:20) – Szczecinek;
 • nr 88983 Białogard – Kołobrzeg (przyj. 7:40);
 • nr 88964 Kołobrzeg (odj. 14:50) – Białogard;
 • nr 88985 Białogard (odj. 16:00) – Kołobrzeg (w soboty i niedziele).

Na trasie Szczecin Gł. – Kołobrzeg zawieszono połączenia:

 • nr 88655/4 Kołobrzeg (odj. 18:40) – Szczecin Gł. (w piątki);
 • nr 88637/6 Szczecin Gł. (odj. 21:55) – Kołobrzeg (w niedziele).

Trwająca epidemia i związane z tym kolejne ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. Obecnie średni spadek liczby rezerwacji na połączenia PKP Intercity wynosi 63% względem 2019 roku. W związku z tym przewoźnik wprowadza zmiany w siatce połączeń i dostosowuje liczbę kursujących pociągów do aktualnego zainteresowania. W odniesieniu do średniej dziennej liczby pociągów uruchamianych w  obowiązującym rozkładzie jazdy, tymczasowo odwołanych zostaje około 5 proc. pociągów.

Zamknięte hotele, kwatery prywatne i mieszkania na krótkoterminowy wynajem

Zgodnie z rozporządzeniem rządu „od soboty, 7 listopada do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej, a także osób wykonujących zawód medyczny oraz dla pacjentów i ich opiekunów”. W hotelach nie mogą działać kluby i dyskoteki oraz miejsca udostępnione do tańczenia. Goście oraz obsługa hotelowa muszą zakrywać usta i nos. Maseczki można zdjąć tylko podczas posiłku.

Nie wiadomo, czy otwarte będą natomiast kwatery prywatne i mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Prawdopodobnie nie, ponieważ w rozporządzeniu czytamy, że chodzi o „usługi hotelarskie – krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu”.

Poprzedni artykułZostań wolontariuszem WOŚP w Kołobrzegu