Do 13 listopada 2020 roku w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich można oglądać wystawę obrazów kołobrzeżanina Zygmunta Jasnocha. W malarstwie, reprezentującym nurt realizmu symbolicznego i abstrakcji, jest wiele odwołań do motywów morza.

Artysta urodził się w 1955 roku w Kamieniu Pomorskim, ale od 1958 do dnia dzisiejszego mieszka w Kołobrzegu. W 2001 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2003 roku należy do Stowarzyszenia Artystów „Grupa Kołobrzeg”, której jest współzałożycielem. Rok 2007 spędził w Armenii, gdzie powstał nowy cykl obrazów zainspirowanych tym krajem i jego krajobrazami. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kołobrzegu, Gościnie, Koszalinie, Bydgoszczy, Szczecinie, czy Berlinie.

Zygmunt Jasnoch, Nieskończoność
Zygmunt Jasnoch, Nieskończoność
Zygmunt Jasnoch, Podwodna Galatyka
Zygmunt Jasnoch, Podwodna Galatyka
Zygmunt Jasnoch, Przypływ
Zygmunt Jasnoch, Przypływ

Lech M. Jakób, poeta i pisarz kołobrzeski tak pisze o malarskiej twórczości Jasnocha: Malarstwa Zygmunta Janocha nie da się oglądać z marszu – przeskakując wzrokiem z jednego płótna na drugie. Do dłuższych przystanków zmusza charakter kontemplacyjny prac. Zyskują szczególnie, gdy poddamy się wewnętrznemu rytmowi usidlonych wizji. Na poły oniryczne, na poły fantazyjne – wiodą nas tropami autorskich fascynacji. Jednak uwaga: to co podane oczom wprost głębiej tajemnice ludzkich lęków i marzeń. Opowiada nam o tym rozszyfrowana symbolika. Można też, i będzie to niezła przygoda dla smakoszy sztuk pięknych, poszukać w malarstwie Janocha cytatów oraz odwołań – np. do wczesnych dzieł Beksińskiego, niektórych prac Brzozowskiego, czy choćby Salvadora Dali. Przypuszczać należy że autor świadomie nawiązuje do dzieł mistrzów, proponując potem rozwiązania własne. Bo tez i taka jest istota zanurzenia w tradycji kultury. Sporo czerpiemy z zastanego bogactwa, niejednokrotnie używając go jako trampoliny umożliwiającej skok w światy później samodzielne. Rozwój Zygmunta Janocha trwa. I nie wiadomo jeszcze dokąd w ostatecznym rozrachunku zaprowadzi. Z dużym zaciekawieniem będę czekał na prace następne.

Wystawę można oglądać w siedzibie Galerii Sztuki Współczesnej przy ulicy Armii Krajowej 12 (prawe skrzydło Ratusza).

Zdjęcia obrazów pochodzą ze strony www.jasnoch.com.pl

Poprzedni artykułKołobrzeski Bieg Zaślubin w nowej formule
Następny artykułFestiwal Rybny i regaty żeglarskie w Kołobrzegu