Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku: fascynująca historia w murach

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku: fascynująca historia w murach
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska22.05.2024 | 6 min.

Ratusz gdansk to imponująca budowla, która od setek lat stanowi centrum Głównego Miasta. Jego mury kryją fascynującą historię, opowiadającą o potędze i blasku dawnego Gdańska jako jednego z najważniejszych portów Bałtyku. Zapraszam do odkrycia niezwykłych tajemnic i legend, które skrywa każdy zakątek tego architektonicznego klejnotu, będącego symbolem bogatej przeszłości i dumy Gdańszczan.

Kluczowe wnioski:
 • Ratusz Głównego Miasta to niezaprzeczalny symbol Gdańska, którego niezwykła architektura odzwierciedla burzliwą historię miasta.
 • Każdy element budowli kryje w sobie opowieść, począwszy od gotyckich korzeni po renesansową grandeur.
 • W murach ratusza miały miejsce ważne wydarzenia, które wpłynęły na losy Gdańska i całej Polski.
 • Detale architektoniczne i rzeźby zdobią każdy zakamarek budowli, odkrywając przed zwiedzającymi swoje znaczenie i symbolikę.
 • Legendy i ciekawostki o ratuszu oddają klimat dawnych czasów, kiedy budynek był świadkiem wielu niezwykłych historii.

Ratusz Gdansk: Architektoniczny Klejnot Nad Motławą

Wśród licznych zabytków Gdańska, ratusz gdańsk wyróżnia się swą monumentalnością i architektonicznym pięknem. Ten gotycko-renesansowy gmach, dumnie wznoszący się nad brzegiem Motławy, od wieków przyciąga wzrok zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jego potężne mury skrywają niezliczone historie i tajemnice, odzwierciedlające burzliwą przeszłość miasta.

Budowla ta stanowi kwintesencję gdańskiej dumy i splendoru. Już sam jej wygląd zewnętrzny zachwyca bogatą ornamentyką i detalami, które są dziełem mistrzowskich rąk dawnych rzemieślników. Wieże z zielonymi hełmami, imponująca fasada oraz liczne rzeźby i elementy zdobnicze składają się na to, co czyni ratusz gdańsk prawdziwą architektoniczną perłą.

Jednak to, co najprawdziwiej urzeka w tym zabytku, kryje się poza jego zewnętrzną okazałością. Wnętrza ratusza gdańsk zachwycają równie imponującą oprawą, w której przenikają się Style gotycki i renesansowy. Wspaniałe sklepienia, kolumny i monumentalne sale tworzą atmosferę przepychu i majestatu, godną siedzib władz dawnego, potężnego Gdańska.

Ratusz Gdansk: Niezwykłe Historie Kryją Się w Murach

Mury ratusza gdańsk są niemymi świadkami niezliczonych wydarzeń, które odcisnęły piętno na losach miasta. Przez stulecia był on sceną wielu niezwykłych historii – od burzliwych obrad miejskich, przez uroczyste przyjęcia, po dramatyczne chwile w czasie wojen i rewolucji.

Jedną z najbardziej mrocznych opowieści związanych z tym zabytkiem jest historia gdańskich mistrzów malarskich, którzy w 1454 roku zostali tutaj straceni za obrazę władz miejskich. Ich krwawe losy stały się inspiracją dla wielu legend i przypowieści, ukazujących bezwzględność dawnych rządów Gdańska.

Ale ratusz gdańsk był również świadkiem bardziej radosnych wydarzeń. W jego murach odbywały się wielkie bale i bankiety, na które zjeżdżała się ówczesna elita. Huczne zaślubiny, chrzciny i uroczystości świeckie należały do nieodłącznego krajobrazu budowli przez stulecia.

Ciekawostki o Ratuszu Gdańskim:

 • W najwyższej wieży budynku znajdował się dawniej więzienny loch, w którym przetrzymywano arystokratów.
 • Zegar na wieży ratusza jest tak duży, że jego tarcza ma średnicę ponad 5 metrów!
 • Pod ratuszem znajdują się podziemne korytarze, które były używane jako schrony w czasach wojen.
 • Część dzwonów w wieżach została skonfiskowana przez najeźdźców w czasie licznych wojen i nigdy nie wróciła na swoje miejsce.

Czytaj więcej: Jastarnia: Najlepsze baseny dla wypoczynku i radości w słońcu

Ratusz Gdansk: od Gotyku do Renesansu, Ewolucja Stylu

Chociaż ratusz gdańsk uznawany jest dziś za perłę architektury renesansowej, jego początki sięgają okresu gotyckiego. Pierwszy gmach, wzniesiony w XIV wieku, reprezentował styl charakterystyczny dla tego okresu – surowy, masywny, z elementami obronnymi, jakimi były m.in. wieżyczki strażnicze.

Jednak wraz z rozkwitem Gdańska jako potęgi handlowej i rosnącym bogactwem miasta, zaistniała potrzeba dostosowania siedziby władz do nowych czasów. W związku z tym w latach 1559-1619 przeprowadzono gruntowną przebudowę i rozbudowę ratusza w duchu renesansu. Pojawił się wówczas przepiękny dziedziniec wewnętrzny oraz bogata dekoracja rzeźbiarska na fasadzie i we wnętrzach.

Ta stylowa przemiana ratusza gdańsk odzwierciedliła ambicje ówczesnych mieszczan, pragnących manifestować swą przynależność do elit europejskich. Potężny i wystawny gmach, utrzymany w modnym wówczas stylu renesansowym, miał być wizytówką rosnącej potęgi gospodarczej i kulturalnej Gdańska.

Ratusz Gdansk: Symbolika i Detale, Tajemnice Ukryte

Zdjęcie Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku: fascynująca historia w murach

Każda rzeźba, ornament i detal architektoniczny ratusza gdańsk skrywa wyjątkowe przesłanie lub historię. Niczym kodeks tajemnych znaków, budowla ta obfituje w symbolikę, która przybliża obyczaje i wartości dawnych Gdańszczan.

Na przykład, płaskorzeźby przedstawiające alegoryczne figury Sprawiedliwości czy Roztropności, zdobiące wejście do Wielkiej Sali Wety, przypominają o fundamentalnych wartościach, jakimi powinni się kierować rządzący. Motyw głów smoków, obecny m.in. na kolumnach i drzwiach, miał zaś chronić budynek przed złymi mocami.

Ponadto, liczba wież ratusza – osiem – nie jest przypadkowa. Według przekazów miała ona nawiązywać do ośmiu dzielnic Gdańska oraz ilustrować ideę doskonałości i harmonii.

Bogactwo zdobień i ukrytych znaczeń sprawia, że ratusz gdańsk staje się niczym otwarta księga, wymagająca wnikliwego odczytania i zgłębienia przez zwiedzających. Tylko tak można w pełni docenić geniusz jego twórców.

Ciekawostki o Detalach Ratusza:

 • W reliefy na fasadzie wkomponowane są monogramy burmistrzów, którzy nadzorowali przebudowę ratusza w stylu renesansowym.
 • Niektóre rzeźby, jak słynne "Szczury z Ratusza", do dziś budzą kontrowersje co do ich prawdziwego znaczenia.
 • Pod dziedzińcem znajdowała się dawniej cysterna na wodę pitną, z której korzystali mieszkańcy miasta.
 • Wśród licznych rzeźb zdobiących ratusz można znaleźć tak egzotyczne motywy jak słonie czy małpy.

Podsumowanie

Nie da się opisać ratusza gdańsk w kilku słowach – to monumentalny gmach pełen tajemnic i historii. Każdy jego zakątek skrywa intrygujące opowieści o dawnej świetności Gdańska i losach jego mieszkańców. Od gotyckiej surowości po renesansowy przepych – ta budowla ewoluowała razem z miastem, stając się kwintesencją jego ducha.

Zwiedzając ratusz gdańsk, można poczuć się jak w podróży przez wieki. Symbolika rzeźb i detali architektonicznych ukrywa przesłania, przypominając o wartościach i obyczajach minionych epok. Mury tego gmachu są niemymi świadkami niezliczonych wydarzeń – czy to krwawych rozruchów, czy hucznych uroczystości władców i mieszczan. Poznać je wszystkie to przeżyć fascynującą historię tkwiącą w sercu Gdańska.

5 Podobnych Artykułów

 1. Albatros ustka: Wakacje nad morzem z atrakcyjnymi cenami
 2. Bytów Zamek: przeniesiecie się w czasie podczas zwiedzania
 3. Kwidzyn i Wejherowo: odkryj pływalnie dla całej rodziny
 4. Luksusowe agroturystyki: Jak wypoczywać w dobrym stylu?
 5. Stoki narciarskie na Kaszubach: białe szaleństwo w sercu natury
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska

Jako rodowita Pomorzanka i założycielka portalu poświęconego odkrywaniu uroków Pomorza, każdego dnia dzielę się moją pasją do tej niezwykłej krainy. Moje doświadczenie jako przewodnik turystyczny i miłośnik historii pozwala mi przybliżać czytelnikom tajemnice i piękno Pomorza, od zabytkowych miast po ukryte przyrodnicze perły. Z zaangażowaniem promuję ekoturystykę i zachęcam do odkrywania regionu z szacunkiem dla jego dziedzictwa i natury. Na moim portalu znajdziesz nie tylko przewodniki po najpiękniejszych zakątkach Pomorza, ale też praktyczne porady dotyczące podróżowania, lokalnych atrakcji oraz kulinarnych specjałów, które warto spróbować. Jestem przekonana, że Pomorze ma każdemu coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy kulturowych doświadczeń. Zapraszam do wspólnego odkrywania tego niezwykłego miejsca, które mam szczęście nazywać domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email