Zabytkowy fort obronny z XVIII wieku o nazwie reduta Morast, inaczej zwany redutą Bagienną lub redutą Schilla, położony w porcie jachtowym przy ulicy Warzelniczej, to jedna z wizytówek Kołobrzegu.

Nazwa reduty pochodzi od bagiennych terenów, na których ją zbudowano. Morast w języku niemieckim oznacza moczary, mokradła, bagna. Natomiast Ferdinand von Schill był bohaterem wojny prusko-francuskiej, dowódcą korpusu, którego żołnierze z reduty Morast bronili Załęża (Maikuhle).
Obiekt fortyfikacyjny, który dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kołobrzegu, powstał w latach 1770-1774 w czasie modernizacji Twierdzy Kołobrzeg jako system obronny portu, który okazał się najsłabszym punktem w czasie wojny 7-letniej. Nową fortyfikację zbudowano według wzorów francuskiej szkoły fortyfikacyjnej na podstawie projektów francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze.
Konstrukcja zbudowana jest na planie pięcioboku. Przylegają do niej dwa murowane obiekty – w jednym z nich mieściła się prochownia. Fortyfikacja otoczona była fosą, prowadziła do niej droga z mostem zwodzonym. W trakcie kolejnej modernizacji Twierdzy Kołobrzeg w latach 1832-1836 do reduty Bagiennej dodano nowy budynek, zbudowano nowe podmurówki oraz dwie kolejne baterie dla armat. Po 1872 roku wykonano nasyp prowadzący w kierunku bramy głównej i obiekt został na stałe połączony z lądem. Po II wojnie światowej reduta była siedzibę Jachtklubu Morskiego Joseph Conrad, a w latach 90-tych w reducie znajdowała się popularna tawerna. Niszczejący z biegiem lat obiekt przeszedł kapitalny remont w 2018 roku. Odrestaurowana reduta Morast została oddana do użytku 30 października 2018 roku salwą armatnią wykonaną przez Kołobrzeskie Bractwo Kurkowe.
W lecie działa tutaj tawerna, w której odbywają się koncerty na żywo. Można też spróbować potraw z grilla i wędzonych ryb.
Źródło: www.twierdzakolobrzeg.pl