Minął rok od wyborów samorządowych, w których Anna Mieczkowska została prezydentem Kołobrzegu – na konferencji prasowej podsumowano pierwsze 12 miesięcy prezydentury.

W swoim wystąpieniu prezydent Kołobrzegu szczególną uwagę poświęciła Kołobrzeskiej Karcie Mieszkańca. Obecnie ponad 10 tysięcy kołobrzeżan korzysta z benefitów KKM, do których należą m.in. kołobrzeskie becikowe (czyli jednorazowe świadczenie wysokości 500 zł dla rodziców nowonarodzonych dzieci), tańszy dostęp do oferty RCK i (MOSiR od stycznia 2020 roku), tańszy abonament parkingowy (60 zł), możliwość korzystania z roweru miejskiego przez pierwsze 40 minut za darmo, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 60. roku życia, czy zniżki w ponad 80 instytucjach miejskich i firmach prywatnych.

W minionym roku powstał program wsparcia finansowego dla młodych kołobrzeżan uzdolnionych artystycznie w formie stypendiów i nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuki, filmu, teatru, muzyki i tańca. Do dziś wpłynęło 30 wniosków.

Na konferencji podsumowano też inwestycje miejskie. W minionym roku zbudowano nowe osiedlowe place zabaw m.in. przy ulicy Tarnopolskiej, Mieszka I, 1-Maja, Wolności, Budowlanej, Waryńskiego, czy Chełmońskiego. Przebudowano wiele dróg, w tym Perłową i Orłowskiego. Obecnie kończy się modernizacja ulicy Basztowej i Czarnieckiego, rozpoczyna się remont ulicy Wschodniej, a jeszcze w tym roku zakończą się prace na ulicach Fredry i Kopernika. Miastu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na wykonawcę przebudowy ulic Placu 18 Marca i Zwycięzców w pierwszym rozdaniu. Pozostałe projekty, które zostały zlecone w tym roku dotyczą ulic Mazowieckiej, Armii Krajowej, Rybackiej, Westerplatte, Wesołej i Słonecznej. W sumie powstało ponad 300 nowych miejsc parkingowych. Na osiedlu Podczelu zrewitalizowano Skwer Pana Tadeusza, powstała też drewniana wiata z murowanym grillem dla mieszkańców. Wymieniona została nawierzchnia ścieżki rowerowej przy ulicy Arciszewskiego.

W zakresie ochrony zdrowia uruchomiono badania profilaktyczne dla kołobrzeżan, rozwinięto system opasek tzw. teleopieki prowadzony przez MOPS, poszerzono usługi opiekuńcze i asystenckie dla osób z niepełnosprawnością, a także opiekę tzw. wytchnieniową dla opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych. Inwestycje w zakresie polityki społecznej będące na etapie realizacji to rozbudowa żłobka i budowa przedszkola przy ulicy Radomskiej. Miasto czeka obecnie na pozwolenie na budowę i dofinansowanie do projektu budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 5. Kolejną inwestycją społeczną jest remont i adaptacja pomieszczenia przy ulicy Koszalińskiej na klub seniora, gdzie trwają prace budowlane, a przetarg na umeblowanie został rozstrzygnięty.

Anna Mieczkowska zapowiedziała, że będzie kontynuować konsultacje społeczne z kołobrzeżanami, a także podziękowała swojemu zespołowi: zastępczyniom, skarbnikowi, sekretarzowi, naczelnikom i kierownikom wydziałów i wszystkim urzędnikom miejskim.

Zdjęcie: Kolobrzeg.pl

Poprzedni artykułStan zapalny w kołobrzeskiej szkole podstawowej
Następny artykułKołobrzeska policja rozpoczęła akcję „ZIMA”