Zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej (pod warunkiem zachowania 2-metrowego dystansu społecznego), brak limitów osób w sklepach, punktach gastronomicznych i kościołach, pełne otwarcie hoteli, możliwość organizowania wesel i zgromadzeń do 150 osób, otwarcie kin, teatrów, klubów fitness, siłowni i salonów masażu – rząd znosi większość ograniczeń.

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust

Od 30 maja 2020 roku nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Oznacza to, że jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowany jest odpowiedni dystans społeczny.

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA!

Natomiast, jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, pracownicy nie będą musieli mieć założonych maseczek.

Hotele otwarte w pełni 

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Otwarte kina, teatry, kluby fitness, siłownie i salony masażu

Od 6 czerwca 2020 roku otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie też można organizować wesela do 150 osób. Dyskoteki i kluby pozostaną zamknięte.

Zniesienie limitów osób – w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach

Od 30 maja zostaną zniesione limity osób w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików. Zarówno w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby 

Od 30 maja limit osób przestaje obowiązywać również w kościołach i innych miejscach kultu religijnego. W kościołach i świątyniach trzeba zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia i wesela do 150 osób 

Od 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne

Od 6 czerwca będzie można organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Kultura, sport, salony masażu, targi

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Poprzedni artykułRusza II etap przebudowy ulic Zwycięzców i 18 Marca w Kołobrzegu
Następny artykułUwaga na utrudnienia na Bulwarze im. Marynarzy Okrętów Pogranicza