Świąteczne wydatki Polaków na gwiazdkowe prezenty, jedzenie i bożonarodzeniowe wyjazdy oraz spotkania z rodziną wyniosą w tym roku średnio 1 521 zł, czyli 5 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2019” opublikowanego przez firmę konsultingową Deloitte.

Najwięcej (36 proc.) wydamy na prezenty (547 zł), nieco mniej (34 proc.) na jedzenie (524 zł). Wyjazdy będą nas kosztować 324 zł, a spotkania z najbliższymi 126 zł.

Wśród świątecznych prezentów dominują kosmetyki (głównie perfumy), książki, czekoladki i gry komputerowe. Dla dzieci wybieramy zabawki konstrukcyjne, kreatywne i artystyczne oraz lalki i zabawki pluszowe. Prawie połowa badanych (44 proc.) twierdzi, że do wydatków zachęcają ich przede wszystkim promocje.

Prezentów szukamy głównie w Internecie (49 proc.), w trakcie rozmów z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami (40 proc.) oraz w sklepach stacjonarnych (38 proc.). 36 proc. badanych wprost pyta najbliższych, co chcieliby otrzymać.

Prezenty najczęściej kupujemy w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Jedynie jedna czwarta badanych wykazuje się zapobiegliwością i kupuje prezenty już w listopadzie. Jeszcze mniejsza grupa respondentów (jedna piąta) zwleka z zakupem prezentów na ostatnią chwilę i wybiera je kilka dni przed Wigilią.

Chociaż wciąż większość świątecznego budżetu wydamy w sklepach stacjonarnych to udział zakupów online w gwiazdkowych wydatkach rośnie z roku na rok o ok. 5 procent. Offline płacimy kartą płatniczą (66 proc.) oraz gotówką (53 proc.), a w internecie – kartą oraz za pośrednictwem cyfrowych portfeli (po 40 proc.).

Badanie „Zakupy świąteczne 2019” przeprowadzono online w dniach 16 września – 11 października 2019 roku, wśród blisko 7,2 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat w Polsce, Niemczech, Włoszech, Holandii, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Deloitte

 

 

Poprzedni artykułZa horyzontem: podróż przez Amerykę Północną i Południową z dziećmi
Następny artykułSpotkania w bibliotece: Laura Łącz „Przed zapaleniem choinki”