W kołobrzeskim przydomowym ogrodzie przy ulicy Wolności odkryto ludzkie kości z czasów II wojny światowej. Do kogo należały? Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Ossowskiego prowadzi badania zmierzające do identyfikacji żołnierzy. 

Kości zostały odnalezione kilka lat temu. Z opowieści rodzinnych właściciela posesji wynikało, że mogą to być szczątki żołnierzy niemieckich. Jednak, w trakcie prac ekshumacyjnych, odnaleziono kilkanaście przedmiotów, które świadczą o tym, że w miejscu tym spoczęły ciała żołnierzy polskich. Wśród znalezionych przedmiotów są m.in. guziki wojskowe z orłem, medal z napisem w języku polskim „Na pamiątkę manewrów cesarskiej konnicy koło Lwowa” oraz pierścionek z wygrawerowanym inicjałem AB. Przypuszczalnie żołnierze ci należeli do 18 pułku piechoty 6 Dywizji Piechoty i najprawdopodobniej polegli 9 marca 1945 roku.

Pomorski Uniwersytet Medyczny, Muzeum Oręża Polskiego, GE-P Parsęta oraz stowarzyszenie Pomorze 1945 apelują do osób, które straciły swoich bliskich podczas walk o Kołobrzeg w 1945 o zgłaszanie się do PUM W Szczecinie w celu przekazania swojego materiału genetycznego. Pomoże to w identyfikacji żołnierzy, których szczątki do dnia dzisiejszego odnajdywane są w różnych miejscach Kołobrzegu. Kontakt e-mail: pbgotpum@sci.pum.edu.pl.

Poprzedni artykułKolejny stand-up w Centrali
Następny artykułAkcja charytatywna dla Olka