Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed ofertami dotyczącymi „przeciwwirusowych” produktów spożywczych.

W przestrzeni publicznej, w szczególności w Internecie, pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. GIS ostrzega przed korzystaniem z takich ofert.

Jak podaje GIS w swoim komunikacie, wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety, na ich właściwości lecznicze (takie jak np.: działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach.

Informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Dlatego też znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.

W okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej oraz w trakcie kwarantanny najważniejsze są zdrowa dieta, sen, odpoczynek i odpowiednia rekreacja (treningi w domu, samotne spacery).

Poprzedni artykuł#Trenujwdomu
Następny artykułSerwis techniczny eksponatów w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego