Wszystkie placówki oświatowe będą zamknięte do Wielkanocy, kara za złamanie kwarantanny wzrasta do 30 000 zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 20 marca 2020 roku.

Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych samorządy w czasie epidemii mogą delegować wyznaczone osoby do pracy w walce z koronawirusem.

Szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte, ale terminy egzaminów ośmioklasistów i maturalnych nie zostaną przesunięte. Rok szkolny nie będzie przedłużony. Od 30 marca wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci w wieku do 8 lat zostanie przesunięta o kolejne 14 dni.

Wzrasta kara za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 do 30 tysięcy złotych. Wprowadzone też będą mechanizmy śledzenia sprawdzające czy osoby, które muszą być odizolowane faktycznie przebywają w izolacji.

Premier podziękował pracownikom służby zdrowia za zaangażowanie i pracę.

Równocześnie premier RP Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelowali o dyscyplinę, pozostanie w domach i przestrzeganie wszystkich zasad sanitarnych.

Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.

Poprzedni artykułPowstał ogólnopolski sztab kryzysowy ds. turystyki
Następny artykułBranża turystyczna apeluje #ZmienTerminNieOdwoluj!