Neogotycki ratusz jest jednym z najważniejszych zabytków Kołobrzegu. Ceglana fasada w kształcie litery U z charakterystycznym dziedzińcem pośrodku jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów Kołobrzegu.
Główna fasada kołobrzeskiego ratusza
Budynek zbudowano w latach 1829-1832 w miejscu gotyckiego ratusza, który został zniszczony w 1807 roku. Autorem projektu był Karol Fryderyk Schinkel, niemiecki architekt, urbanista, projektant i malarz, jeden z najwybitniejszych twórców klasycyzmu. Konstrukcja nowego ratusza oddaje charakter średniowiecznej budowli z wieżami i blankami strzelniczymi.
Wieże kołobrzeskiego ratusza są nawiązaniem do średniowiecznego zamku obronnego
Udało się też zachować detale architektoniczne średniowiecznego ratusza, w tym tzw. kolumnę Adebara, czyli XVI-wieczny pręgierz z wyrzeźbionym na nim wizerunkiem twarzy, nazwany na pamiątkę Jakuba Adebara. W 1524 roku stanął on na czele buntu mieszczan sprzeciwiających się nadużyciom Rady Miejskiej. Bunt zakończył się spektakularnym zwycięstwem, z zachęcony sukcesem Adebar dążył do przejęcia całej władzy w mieście, ale stopniowo tracił poparcie. Niezadowoleni mieszczanie ponownie zbuntowali się, tym razem przeciwko swojego niedawnemu przywódcy, doprowadzając do jego osądzenia i ścięcia. Egzekucja odbyła się za ratuszem. Na głowicy jednej ze znajdujących się tam kolumn wyrzeźbiono wizerunek głowy Adebara. Maska miała przestrzegać potomnych przed prowadzeniem podwójnej gry w celu zdobycia władzy i przypominać czym kończą się nieuczciwe uczynki.
Główna, środkowa wieża ozdobiona jest zegarem, godłem Polski oraz herbami miasta. Obecny zegar, który wybija godziny i kwadranse jest kopią, a jego oryginalną, zabytkową wersję można oglądać w kołobrzeskim muzeum Patria Colbergiensis.
Dziedziniec ratusza był świadkiem bogatej historii miasta
Do czasów II wojny światowej na dziedzińcu ratusza stał pomnik króla Ferdynanda Wilhelma III, a po wojnie trybuna honorowa partii. Dziś znajduje się tu fontanna w kształcie granitowej kuli ziemskiej. Kulista rzeźba umieszczona jest w specjalnym wodnym łożysku, dzięki temu z łatwością mogą ją przesunąć nawet dzieci. To dodatkowa atrakcja turystyczna tego historycznego miejsca. Obecnie w ratuszu mieści się też Galeria Sztuki Współczesnej, Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Stanu Cywilnego.