Dwie kołobrzeskie plaże: kąpielisko na Plaży Centralnej oraz „TRM” na Plaży Zachodniej otrzymały ekologiczny certyfikat „Przyjazna Plaża”. Wyróżnienie przyznane jest na sezon 2019. Kołobrzeskie plaże otrzymały je już po raz drugi.

Certyfikat „Przyjazna Plaża” nadawany jest plażom, które spełniają rygorystyczne kryteria w zakresie bezpieczeństwa, jakości wody oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego, dbają o poziom informacji i edukacji ekologicznej oraz zarządzania środowiskowego. Wyróżnienia przyznaje Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.

Przyznana nagroda cieszy, ponieważ kołobrzeskie plaże od lat wyróżniają się czystością i bezpieczeństwem. W sezonie letnim kąpieliska w wyznaczonych strefach są codziennie od 10.00 do 18.00 strzeżone przez ratowników WOPR. Obszary, w których można pływać się wyraźnie oznakowane. Czerwone boje wyznaczają miejsce dla osób nie umiejących pływać. Z części kąpieliska wytyczonego bojami koloru żółtego mogą korzystać osoby umiejące pływać. Oznaczone są także miejsca niebezpieczne np. pale, kamieniste dno. Na specjalnych tablicach publikowane są aktualne informacje o temperaturze wody i powietrza. Do dyspozycji plażowiczów są wieże ratownicze wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz punkty medyczne.

Warto dodać, że na plażach Kołobrzegu często odbywają się wydarzenia, sportowe, kulturalne i rozrywkowe.

Uroczyste wręczenie certyfikatów „Przyjazna plaża” odbyło się 7 lipca 2019 r. Wydarzenie połączone było z pokazem ratownictwa wodnego.