Na przebudowę kołobrzeskich ulic Zwycięzców i Placu 18 Marca miasto otrzyma 4,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

Rejon ten znajduje się w strefie pośredniej ochrony konserwatorskiej. Z dawnej historycznej zabudowy zachowały się budynki 12 i 12a o cechach neogotyckich, które związane były z kościołem pw. św. Marcina, stojącym w rogu ulic Źródlanej i Zwycięzców. Dominuje tu niska zabudowa, oprócz kilku zachowanych eklektycznych kamienic w większości znajdują się tu powojenne bloki, w którym mieszczą się mieszkania i lokale usługowo-handlowe. Jedynie hotel New Skanpol wyróżnia się znacznie wysokością na tle otaczających go budynków.

Ciekawostką rejonu jest skwer Plac 18 Marca, zaprojektowany przez Heinricha Martensa w drugiej połowie XIX wieku, porośnięty cennym starodrzewem, z bukiem zwyczajnym i strzępolistnym oraz kasztanowcem czerwonym mającym status pomników przyrody.

Dokładne plany przebudowy nie są jeszcze znane, ale dzięki niej rejon zyska nowe oblicze. Z pewnością fatalna nawierzchnia ulic zostanie wymieniona. Obecny zniszczony i mocno połatany asfalt oraz resztki kostki brukowej zostaną usunięte, powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Jak podaje PAP, powiat kołobrzeski otrzyma łącznie ponad 14,8 mln zł dofinansowania na inwestycje drogowe. Umowy z przedstawicielami władz samorządowych Kołobrzegu podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.