Kościół św. Jana w Gdańsku to wyjątkowa świątynia z bogatą historią, licząca ponad 500 lat. Znajduje się w centrum miasta, niedaleko słynnej ulicy Długa, a jej wieża góruje nad okolicą.
Kluczowe wnioski:
- Kościół imponuje architekturą i wnętrzem nasyconym polichromiami.
- Ołtarz świętego jest prawdziwym arcydziełem snycerstwa.
- Z wieży kościoła można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
- Świątynia łączy w sobie gotyk, renesans i barok.
- Do kościoła przylega wpisana do rejestru zabytków kaplica św. Anny.
Zabytkowa świątynia w sercu Gdańska
Kościół św. Jana w Gdańsku to prawdziwa perła architektury sakralnej. Świątynia położona jest w samym centrum starego miasta, niedaleko słynnej ulicy Długiej. Wznosząca się monumentalna wieża góruje nad okolicą i jest jednym z charakterystycznych elementów panoramy Gdańska.
Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XV wieku. Była to świątynia halowa o trzech nawach z prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Wnętrze zdobiły sklepienia gwiaździste i sieciowe. W XVI wieku dobudowano do niego kaplice, a w XVII wieku przebudowano w stylu barokowym.
Dziś kościół łączy w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku. Jest cennym zabytkiem architektury sakralnej, a przy tym niezwykle urokliwym miejscem.
Bogata historia
Historia kościoła sięga początków Gdańska. W tym miejscu już w XIII wieku istniała świątynia, lecz została zniszczona podczas najazdu krzyżackiego w 1308 roku.
Obecny kościół wybudowano w latach 1343-1509 i poświęcono św. Janowi Chrzcicielowi - patronowi miasta. Przez wieki był on świadkiem burzliwych dziejów Gdańska, oblegań i wojen.
Fascynująca architektura i wnętrze
Kościół św. Jana zachwyca niezwykłą architekturą łączącą style epok. Wyróżnia się potężna, 87-metrowa wieża wzniesiona na planie kwadratu. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama Gdańska.
We wnętrzu uwagę przyciąga przede wszystkim wystrój nasycony polichromiami. Sklepienie pokrywają barwne sceny rodzajowe, zaś ściany zdobią liczne obrazy. Szczególnie cenne są manierystyczne polichromie z przełomu XVI i XVII wieku.
Wystrój i wyposażenie
Wnętrze urzeka bogactwem. Oprócz malowideł ściennych, zobaczymy tu piękne epitafia, chrzcielnicę z XV wieku oraz liczne rzeźby.
Do najcenniejszych elementów wyposażenia należy późnogotycki tryptyk ołtarzowy - arcydzieło mistrza Hinricha Brabendera z 1498 roku. Centralną część tryptyku zajmuje scena ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Czytaj więcej: Czy zwiedzić kościół św. Katarzyny w Gdańsku? Historia i skarby
Ołtarz św. Jana - arcydzieło snycerki
Bez wątpienia największą ozdobą kościoła jest wspaniały, barokowy ołtarz główny poświęcony patronowi świątyni. To prawdziwe arcydzieło snycerstwa z początku XVII wieku.
Wykonali go bracia Wilhelm i Peter Willers z Antwerpii. Ołtarz ma formę tryptyku, w centrum którego znajduje się figura św. Jana Chrzciciela. Jego boki flankują postacie świętych Piotra i Pawła. Całość wieńczy scena chrztu Chrystusa w Jordanie.
Ten monumentalny ołtarz robi niesamowite wrażenie. Nic dziwnego, że uchodzi za jedno z najwspanialszych dzieł snycerskich w Polsce.
Wieża i wspaniała panorama miasta
Ogromną atrakcją kościoła św. Jana jest możliwość wejścia na wieżę, która góruje nad Gdańskiem. Wędrówkę po 287 stopniach wąskich schodów w pełni rekompensuje rozległa panorama miasta z wysokości.
Widać stąd zabudowę Śródmieścia z charakterystycznymi spichlerzami nad Motławą, monumentalny Żuraw, w oddali zaś malowniczo położone Stare Miasto z bazyliką Mariacką.
Wysokość wieży | 87 m |
Liczba stopni | 287 |
Widok z góry | panorama Gdańska |
Legenda o cegle z biblioteki w Stambule
Z kościołem św. Jana wiąże się ciekawa legenda. W jednej z cegieł użytych do budowy wieży znaleziono dokument po łacinie i grecku, opisujący zniszczenie Konstantynopola przez Turków w 1453 roku.
Cegła najprawdopodobniej pochodziła z biblioteki cesarskiej w Konstantynopolu, stąd nazywana była "cegłą stambulską". Niestety, zaginęła podczas II wojny światowej.
Legenda ta dodaje uroku temu wyjątkowemu zabytkowi i unaocznia burzliwe koleje jego dziejów.
Podsumowanie
Kościół św. Jana to prawdziwa perła wśród zabytków Gdańska. Świątynia stoi w samym sercu starego miasta już od ponad 500 lat! Jej monumentalna wieża, wspaniały wystrój wnętrza i ciekawa historia przyciągają rzesze turystów.
Warto tu zajrzeć, aby podziwiać arcydzieła sztuki sakralnej, w tym barokowy ołtarz uznawany za jedno z najwspanialszych dzieł snycerstwa w Polsce. To też doskonałe miejsce, by przyjrzeć się burzliwym dziejom i rozwojowi architektury Gdańska na przestrzeni wieków.