Oceanarium w Jastrzębiej Górze:Jakie stworzenia warto zobaczyć?

Oceanarium w Jastrzębiej Górze:Jakie stworzenia warto zobaczyć?
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska01.03.2024 | 6 min.

Oceanarium w Jastrzębiej Górze to jedno z największych akwariów w Polsce, gdzie można podziwiać bogactwo morskich stworzeń. W tym wyjątkowym miejscu znajdziesz ponad 250 gatunków ryb i bezkręgowców zamieszkujących różne strefy mórz i oceanów. Poznasz niezwykłe, egzotyczne ryby, medusy, rozgwiazdy i wiele innych organizmów. Przeżyjesz prawdziwą podwodną przygodę i odkryjesz piękno skrywane w głębinach. Oceanarium to wyjątkowe miejsce pozwalające zagłębić się w tajemnice podwodnego świata.

Kluczowe wnioski:

 • Oceanarium prezentuje ponad 250 gatunków morskich stworzeń
 • Można tam podziwiać egzotyczne ryby i roślinność
 • To wyjątkowe miejsce pozwala przeżyć podwodną przygodę
 • Oceanarium ukazuje piękno i różnorodność podwodnego świata
 • Pozwala poznać tajemnice mórz i oceanów

Największe akwarium w Polsce

Oceanarium w Jastrzębiej Górze to obecnie największe akwarium w Polsce. Jego powierzchnia wynosi aż 3000 m2, dzięki czemu mieści ogromne, panoramiczne zbiorniki z morską wodą. Wielkość oceanarium pozwala na prezentację szerokiej gamy morskich organizmów w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Akwaria oceanarium mają pojemność około 4 milionów litrów wody i sięgają 6 metrów głębokości. Daje to wyjątkową szansę, aby podziwiać morskie stworzenia niczym w ich naturalnym środowisku. Dodatkowo, oceanarium prezentuje organizmy z różnych regionów świata - zarówno z ciepłych, tropikalnych wód, jak i zimnych północnych mórz.

Porównanie z innymi polskimi akwariami

Żadne inne oceanarium czy akwarium publiczne w Polsce nie dorównuje rozmiarami jastrzębskiemu kompleksowi. Dla przykładu, Akwarium Gdyńskie ma powierzchnię 600 m2, a oceanarium w Chorzowie - 1200 m2. Pozwala to jastrzębskiemu obiektowi prezentować znacznie większą liczbę gatunków zwierząt i roślin w o wiele bardziej realistycznych warunkach.

Oceanarium w Jastrzębiej Górze przewyższa konkurencję nie tylko pod względem wielkości, ale także nowoczesności i zaawansowania technologicznego akwariów oraz systemów filtracyjnych. Stanowi obecnie największą i najnowocześniejszą tego typu atrakcję w polskich warunkach.

Różnorodność morskich stworzeń

Ogromne rozmiary oceanarium pozwoliły na zgromadzenie bardzo szerokiej gamy morskich organizmów. Łącznie prezentowanych jest tu ponad 250 gatunków ryb, mięczaków, skorupiaków, gąbek, koralowców i innych stworzeń morskich. Wiele z nich to przedstawiciele egzotycznej, tropikalnej fauny, rzadko spotykanej w polskich warunkach.

W oceanarium podziwiać można m.in. płaszczki, rekiny, mureny, barakudy, ośmiornice olbrzymie, kraby, langusty, kałamarnice Humboldta, rozgwiazdy, jeżowce, meduzy, a także mnóstwo kolorowych, egzotycznych gatunków ryb koralowych. Nie brakuje również endemitów z Bałtyku, Morza Północnego czy rodzimych gatunków rzecznych. To wyjątkowa okazja, by z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym morskim stworzeniom.

Sztuczny raf koralowy

Jedną z największych atrakcji oceanarium jest sztuczny raf koralowy o powierzchni 400 m2. Zamieszkuje go kilkadziesiąt gatunków ryb koralowych, bezkręgowców i roślin typowych dla Indopacyfiku. Ten podwodny ekosystem odtwarza realistyczne warunki panujące w tropikalnych rafach koralowych. Można tu obserwować m.in. pstrągi, nadmuchiwce, klauny czy niebezpieczne murony olbrzymie.

Czytaj więcej:Niesamowity dom do góry nogami w Łebie: Atrakcja dla rodzin

Poznaj egzotyczne ryby i roślinność

Ogromne akwaria oceanarium pozwalają nie tylko podziwiać egzotyczne ryby, ale także poznać typową roślinność poszczególnych stref mórz i oceanów. Są tu zarówno glony, jak i kwitnące rośliny, a nawet drzewa namorzynowe.

W oceanarium znajdują się dedykowane akwaria prezentujące florę i faunę konkretnych regionów świata. I tak, w jednym zbiorniku podziwiać można organizmy z Amazonii i Orinoko - w tym słynne pielęgnice czy neonki. W innym zaś - ryby i roślinność Morza Śródziemnego z endemitami takimi jak hogfish czy ośmiornica zwyczajna.

Oceanarium pozwala nie tylko zobaczyć niespotykane gdzie indziej ryby i zwierzęta, ale także poznać typową dla danego ekosystemu florę.

Paludarium

Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji jest paludarium, czyli zbiornik imitujący bagniste tereny Amazonii. Żyją w nim żółwie sędziwe, anakondy oraz typowa roślinność bagienna. Można tu z bliska przyjrzeć się roślinom takim jak paproć Java, filodendron czy storczyk motylkowaty.

Przeżyj podwodną przygodę

Spacer po oceanarium to jak podwodna wyprawa do najdalszych zakątków mórz i oceanów. Przeszklone tunele biegnące przez ogromne akwaria sprawiają wrażenie, jakbyśmy sami zanurzyli się w morskich głębinach. Możemy podziwiać pływające nad nami rekiny, płaszczki i inne zwierzęta niczym nurkowie z MAGICZNE aparaty tlenowe.

Dodatkową atrakcją są liczne stanowiska interaktywne, gdzie dotknąć i poczuć można muszle, szkielety, skorupy czy skórę morskich zwierząt. W niektórych miejscach zwiedzający mogą nawet dotykać pływających ryb!

Stanowiska interaktywneTunele pod akwariami
Ponad 103 tunele o długości 50-100 m

Te dodatkowe atrakcje sprawiają, że zwiedzanie przypomina prawdziwą morską przygodę, która na długo zapada w pamięć. To doskonała propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci!

Zachwyć się pięknem podwodnego świata

Ogromne akwaria z naturalnym oświetleniem pozwalają w pełni docenić kolorystykę i piękno morskich organizmów. Jaskrawe barwy ryb koralowych, muszel, koralowców i bezkręgowców zapierają dech w piersiach. Dodatkowo sterowane oświetlenie imituje naturalny cykl dnia i nocy, wschody i zachody słońca.

W oceanarium podziwiać można także piękno raf koralowych, namorzynów i innych podwodnych krajobrazów. Bogata flora dopełnia wrażenia, oddając realizm poszczególnych ekosystemów. To pozwala w pełni docenić estetykę życia pod powierzchnią morza.

 • Jaskrawe barwy ryb koralowych
 • Bogata, bujna roślinność podwodna
 • Cykl dnia i nocy podkreślający koloryt

Wizyta w oceanarium na długo pozostaje w pamięci jako wyjątkowe przeżycie estetyczne. To okazja do kontemplacji piękna morskiej przyrody, niedostępnego na co dzień przeciętnemu zjadaczowi chleba.

Poznaj sekrety oceanicznej fauny

Oceanarium nie tylko prezentuje piękno podwodnego świata, ale także stara się edukować na temat morskich organizmów, ich zwyczajów, potrzeb, zagrożeń itp. Liczne tablice informacyjne opisują poszczególne gatunki zwierząt i ich ekologiczne wymagania. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat ich biologii, rozmnażania czy długości życia.

Dodatkowo oceanarium organizuje prelekcje specjalistów, którzy opowiadają o swojej pracy i badaniach mórz. Odbywają się tu również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu wizyta w tym miejscu może stać się źródłem cennej wiedzy na temat morskich głębin.

Z pewnością oceanarium przyczynia się do lepszego zrozumienia podwodnego świata, który wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Być może wizyta zainspiruje niektórych do podjęcia kariery np. biologa morskiego, i przyczyni się do ochrony mórz i oceanów.

Podsumowanie

Oceanarium w Jastrzębiej Górze to obecnie największe akwarium w Polsce. Oferuje 3000 m2 powierzchni wystawienniczej, dzięki czemu można tu podziwiać ponad 250 gatunków niezwykłych morskich stworzeń. Wśród atrakcji znajduje się ogromny, sztuczny raf koralowy zamieszkały przez dziesiątki barwnych rybek. Oceanarium zapewnia też liczne atrakcje interaktywne oraz tunele biegnące przez akwaria, dzięki którym zwiedzanie staje się prawdziwą, morską przygodą.

To wyjątkowe miejsce łączy walory edukacyjne z rozrywką. Można tu nie tylko podziwiać piękno podwodnego świata, ale również poznawać zwyczaje prezentowanych organizmów. Oceanarium organizuje też ciekawe wykłady specjalistów od spraw morskich. Gorąco polecamy to miejsce zarówno rodzinom z dziećmi, jak i miłośnikom fauny morskiej!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Albatros ustka: Wakacje nad morzem z atrakcyjnymi cenami
 2. Luksusowe agroturystyki: Jak wypoczywać w dobrym stylu?
 3. Domki z atrakcjami dla dzieci nad morzem: Rodzinne wakacje
 4. Agroturystyka Dobry Brat w Osieku: Odpoczynek na łonie natury
 5. Jastarnia: Najlepsze baseny dla wypoczynku i radości w słońcu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska

Jako rodowita Pomorzanka i założycielka portalu poświęconego odkrywaniu uroków Pomorza, każdego dnia dzielę się moją pasją do tej niezwykłej krainy. Moje doświadczenie jako przewodnik turystyczny i miłośnik historii pozwala mi przybliżać czytelnikom tajemnice i piękno Pomorza, od zabytkowych miast po ukryte przyrodnicze perły. Z zaangażowaniem promuję ekoturystykę i zachęcam do odkrywania regionu z szacunkiem dla jego dziedzictwa i natury. Na moim portalu znajdziesz nie tylko przewodniki po najpiękniejszych zakątkach Pomorza, ale też praktyczne porady dotyczące podróżowania, lokalnych atrakcji oraz kulinarnych specjałów, które warto spróbować. Jestem przekonana, że Pomorze ma każdemu coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy kulturowych doświadczeń. Zapraszam do wspólnego odkrywania tego niezwykłego miejsca, które mam szczęście nazywać domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły