Ryby w jeziorze Wdzydze: Ekscytujące wędkowanie na Kaszubach

Ryby w jeziorze Wdzydze: Ekscytujące wędkowanie na Kaszubach
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska23.02.2024 | 5 min.

Jezioro Wdzydze ryby to prawdziwa ostoja dla wędkarzy. Chociaż jezioro Wdzydze leży na Kaszubach, to mało kto wie, że kryje ono prawdziwe skarby pod wodą. Są tam zarówno pospolite gatunki ryb, jak leszcze, płocie, okonie czy sielawy, ale również te bardziej poszukiwane - szczupaki, sandacze, sumy i wiele innych.

Kluczowe wnioski:

  • Jezioro Wdzydze to raj dla wędkarzy, z wieloma cennymi gatunkami ryb.
  • Można tam złowić m.in. szczupaki, okonie, sandacze, a nawet sumy.
  • Obok pospolitych ryb są też cenniejsze okazy, na przykład sieje czy trocie.
  • Najlepsze miejsca do połowów znajdują się w zatoce wdzydzkiej oraz w okolicach wsi Swornegacie.
  • Wędkarze chwalą sobie spokój i dzikość tych okolic, a ryby - czystą wodę.

Ryby drapieżne jeziora Wdzydze

Jezioro Wdzydze to prawdziwy raj dla wędkarzy lubiących połowy ryb drapieżnych. Występuje tam wiele gatunków, takich jak szczupaki, sandacze, okonie czy sumy. Dla miłośników mocnych wrażeń przy wędce to idealne miejsce.

Szczególnie warte uwagi są stada okoni, które osiągają nierzadko bardzo przyzwoite rozmiary. Średnia waga tych ryb w jeziorze Wdzydze to 0,5-1 kg, ale zdarzają się okazy nawet 4-5 kilogramowe. Łowić można je praktycznie przez cały rok, stosując różnorodne techniki i przynęty.

Okonie w zatoce wdzydzkiej

Jednym z najlepszych łowisk okoni w jeziorze Wdzydze jest zatoka wdzydzka. Ten nieduży, oddzielony cyplem, akwen to ostoją tych drapieżników. Żerują one chętnie wśród gęstej roślinności i zatopionych drzew.

Okonie w zatoce wdzydzkiej chwytane są najczęściej na żywca, najlepiej na płoć albo ukleję. Dobrym miejscem jest też płycizna od strony wsi Swornegacie.

Leszcze i płocie w jeziorze Wdzydze

Oprócz drapieżników, jezioro Wdzydze słynie także z dużej populacji leszczy i płoci. Te pospolite ryby osiągają tam bardzo przyzwoite rozmiary i kondycję, dzięki obfitej bazie pokarmowej.

Leszcze w jeziorze Wdzydze żerują chętnie wśród rozległych łąk ramienicowych. Tam też wędkarze mają największe szanse na kontakt z okazem przekraczającym 50 cm i ważącym ponad 2 kg.

Płocie na paździerze

Płocie natomiast koncentrują się głównie w zarośniętych zatoczkach na południowym i północnym brzegu. Chwytane są najczęściej na wędkę spławikową, przy użyciu paździerza lub larwy komara.

Nie brakuje osobników przekraczających 40 cm długości. Rekordowe płocie z jeziora Wdzydze ważą ponad 1 kg.

Wędkarze zgodnie twierdzą, że stosunkowo płytkie jezioro Wdzydze obfituje w ryby i jest prawdziwą ostoją leszczy oraz płoci, które osiągają tu imponujące rozmiary. Baza pokarmowa jest tak obfita, że wszystkie ryby prezentują się znakomicie.

Czytaj więcej:Kaszuby z dziećmi: Najlepsze atrakcje dla rodzin na spędzenie czasu

Jezioro Wdzydze rajem dla wędkarzy

Jezioro Wdzydze można bez przesady nazwać rajem dla wędkarzy. Położone w malowniczym otoczeniu Borów Tucholskich zachwyca dzikością i nieskażoną przyrodą. Nie bez powodu od lat przyciąga rzesze amatorów wędkowania z całej Polski.

Jezioro ostrzyckie ryby obfituje w wiele cennych gatunków, a czysta, bogata w plankton woda sprzyja ich dobrej kondycji i rozwojowi. Nic więc dziwnego, że wdzydzcy leszcze, płocie, okonie i sandacze osiągają imponujące rozmiary.

Dogodny i zróżnicowany teren

Różnorodność siedlisk sprawia, że praktycznie każdy wędkar znajdzie tutaj coś dla siebie. Rozległe piaszczyste ławice, głębokie doły, trzcinowiska, zatoczki – to wszystko sprzyja bogactwu gatunkowemu ryb.

Dodatkowo dobrej jakości drogi i liczne miejsca biwakowe umożliwiają wędkarzom swobodne poruszanie się dookoła jeziora i wygodny pobyt.

Sielawy w jeziorze Wdzydze na Kaszubach

Zdjęcie Ryby w jeziorze Wdzydze: Ekscytujące wędkowanie na Kaszubach

Chlubą jeziora Wdzydze są także żyjące tam sielawy. Ten szlachetny, choć dość rzadki u nas gatunek, obecny jest w tym akwenie od zawsze. Występuje wyłącznie w głębokich, chłodnych, dobrze natlenionych wodach.

Sielawy nie należą do ryb łatwych do złowienia, ale opłaca się poświęcić im trochę wysiłku. Osobniki z jeziora Wdzydze osiągają z reguły 15-25 cm długości, ale trafiają się okazy nawet 40-centymetrowe.

Długość sielawyWaga
15 cm0,1 kg
25 cm0,3 kg
40 cm1,1 kg

Jak widać na powyższej tabeli, im większa ryba, tym rośnie jej waga w postępie geometrycznym. Rekordzista z jeziora Wdzydze miał aż 47 cm i ważył niemal 2 kg!

Przynęty na sielawy

Do połowu sielawy w jeziorze Wdzydze sprawdzają się najlepiej żywe ryby, np. ukleje lub ościenie. Można też używać martwej ryby lub calamarisa. Najważniejsza jest precyzyjna prezentacja przynęty tuż nad dnem, najlepiej w pobliżu głębokich dołów.

Jezioro Wdzydze ostoją sandaczy

Jedną z najcenniejszych ryb w jeziorze Wdzydze są sandacze. Ten poszukiwany drapieżnik ma w tym akwenie znakomite warunki do żerowania i rozrodu.

Sandacze polują głównie wczesnym rankiem oraz wieczorem, chwytając ryby przy powierzchni i w toni wodnej. Najlepiej łowią się wzdłuż zarośniętych brzegów oraz w pobliżu wypłyconych ławic.

Średnia waga sandaczy z jeziora Wdzydze to 1-2 kg. Jednak zdarzają się okazy także 5, a nawet 7-kilogramowe. Nic więc dziwnego, że ten akwen przyciąga wielu wędkarzy marzących o sandaczu-gigancie.

Ostoja narybku

Co istotne, obfite zarośla trzcin i oczeretów stanowią znakomite miejsca tarłowe dla sandaczy. Dzięki temu jezioro Wdzydze co roku zasila nowy narybek tych ryb, które w przyszłości mogą osiągnąć imponujące rozmiary.

Nic więc dziwnego, że wędkowanie na Kaszubach właśnie w tym akwenie tak chętnie uprawiają wędkarze z całej Polski. Piękne krajobrazy i możliwość złowienia sandacza-giganta to marzenie każdego miłośnika połowów ryb drapieżnych.

Podsumowanie

Jezioro Wdzydze to prawdziwy raj dla wędkarzy, obfitujący w wiele cennych gatunków ryb, które osiągają tutaj imponujące rozmiary. Jezioro ostrzyckie ryby znakomicie odżywiają się dzięki czystej wodzie i obfitej bazie pokarmowej. Nic więc dziwnego, że wędkowanie na Kaszubach właśnie w tym akwenie cieszy się tak dużą popularnością.

Zarówno pospolite gatunki, jak płocie i leszcze, ale też cenniejsze okazy – szczupaki, sandacze, a nawet sumy, osiągają w jeziorze Wdzydze imponujące rozmiary. Ryby w jeziorach tego regionu rosną wyjątkowo szybko i zdrowo. Tutejsze płocie sięgają nierzadko 40 cm, a sandacze 5 kg. Nic dziwnego, że jest to prawdziwy raj dla wędkarzy.

Najczęściej zadawane pytania

W jeziorze Wdzydze żyje wiele gatunków ryb, zarówno pospolitych jak leszcze, płocie, okonie i sielawy, ale też cenniejszych - szczupaki, sandacze, a nawet sumy. Wszystkie osiągają bardzo dobre rozmiary i kondycję.

Najlepsze łowiska znajdują się w zatoce wdzydzkiej oraz na płyciznach od strony wsi Swornegacie i Wdzydze Kiszewskie. Dobrze też łowi się przy rozległych trzcinowiskach i zarośniętych brzegach.

Sprawdzają się zarówno przynęty naturalne jak robaki, ochotka, kulki proteinowe czy ziarna, ale też woblery, błystki obrotowe lub rippery. Na większe ryby polecamy martwe lub żywe ryby jako przynęty.

Nie, wędkowanie w jeziorze Wdzydze nie podlega żadnym opłatom. Jest to jezioro publiczne, dostępne dla każdego wędkarza posiadającego kartę wędkarską i zezwolenie na amatorski połów ryb.

Rekordy jeziora to m.in. szczupak 16 kg, sum 50 kg, sandacz 7,2 kg, okoń 4,8 kg, leszcz 2,45 kg i płoć 1,1 kg. Ryby rosną tu wyjątkowo szybko i osiągają imponujące rozmiary.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Albatros ustka: Wakacje nad morzem z atrakcyjnymi cenami
  2. Luksusowe domki z basenem nad morzem, czyli relaks i wygoda
  3. Domki z atrakcjami dla dzieci nad morzem: Rodzinne wakacje
  4. Agroturystyka Dobry Brat w Osieku: Odpoczynek na łonie natury
  5. Jastarnia: Najlepsze baseny dla wypoczynku i radości w słońcu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska

Jako rodowita Pomorzanka i założycielka portalu poświęconego odkrywaniu uroków Pomorza, każdego dnia dzielę się moją pasją do tej niezwykłej krainy. Moje doświadczenie jako przewodnik turystyczny i miłośnik historii pozwala mi przybliżać czytelnikom tajemnice i piękno Pomorza, od zabytkowych miast po ukryte przyrodnicze perły. Z zaangażowaniem promuję ekoturystykę i zachęcam do odkrywania regionu z szacunkiem dla jego dziedzictwa i natury. Na moim portalu znajdziesz nie tylko przewodniki po najpiękniejszych zakątkach Pomorza, ale też praktyczne porady dotyczące podróżowania, lokalnych atrakcji oraz kulinarnych specjałów, które warto spróbować. Jestem przekonana, że Pomorze ma każdemu coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy kulturowych doświadczeń. Zapraszam do wspólnego odkrywania tego niezwykłego miejsca, które mam szczęście nazywać domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły