Jezioro Wdzydze ryby to prawdziwa ostoja dla wędkarzy. Chociaż jezioro Wdzydze leży na Kaszubach, to mało kto wie, że kryje ono prawdziwe skarby pod wodą. Są tam zarówno pospolite gatunki ryb, jak leszcze, płocie, okonie czy sielawy, ale również te bardziej poszukiwane - szczupaki, sandacze, sumy i wiele innych.
Kluczowe wnioski:
- Jezioro Wdzydze to raj dla wędkarzy, z wieloma cennymi gatunkami ryb.
- Można tam złowić m.in. szczupaki, okonie, sandacze, a nawet sumy.
- Obok pospolitych ryb są też cenniejsze okazy, na przykład sieje czy trocie.
- Najlepsze miejsca do połowów znajdują się w zatoce wdzydzkiej oraz w okolicach wsi Swornegacie.
- Wędkarze chwalą sobie spokój i dzikość tych okolic, a ryby - czystą wodę.
Ryby drapieżne jeziora Wdzydze
Jezioro Wdzydze to prawdziwy raj dla wędkarzy lubiących połowy ryb drapieżnych. Występuje tam wiele gatunków, takich jak szczupaki, sandacze, okonie czy sumy. Dla miłośników mocnych wrażeń przy wędce to idealne miejsce.
Szczególnie warte uwagi są stada okoni, które osiągają nierzadko bardzo przyzwoite rozmiary. Średnia waga tych ryb w jeziorze Wdzydze to 0,5-1 kg, ale zdarzają się okazy nawet 4-5 kilogramowe. Łowić można je praktycznie przez cały rok, stosując różnorodne techniki i przynęty.
Okonie w zatoce wdzydzkiej
Jednym z najlepszych łowisk okoni w jeziorze Wdzydze jest zatoka wdzydzka. Ten nieduży, oddzielony cyplem, akwen to ostoją tych drapieżników. Żerują one chętnie wśród gęstej roślinności i zatopionych drzew.
Okonie w zatoce wdzydzkiej chwytane są najczęściej na żywca, najlepiej na płoć albo ukleję. Dobrym miejscem jest też płycizna od strony wsi Swornegacie.
Leszcze i płocie w jeziorze Wdzydze
Oprócz drapieżników, jezioro Wdzydze słynie także z dużej populacji leszczy i płoci. Te pospolite ryby osiągają tam bardzo przyzwoite rozmiary i kondycję, dzięki obfitej bazie pokarmowej.
Leszcze w jeziorze Wdzydze żerują chętnie wśród rozległych łąk ramienicowych. Tam też wędkarze mają największe szanse na kontakt z okazem przekraczającym 50 cm i ważącym ponad 2 kg.
Płocie na paździerze
Płocie natomiast koncentrują się głównie w zarośniętych zatoczkach na południowym i północnym brzegu. Chwytane są najczęściej na wędkę spławikową, przy użyciu paździerza lub larwy komara.
Nie brakuje osobników przekraczających 40 cm długości. Rekordowe płocie z jeziora Wdzydze ważą ponad 1 kg.
Wędkarze zgodnie twierdzą, że stosunkowo płytkie jezioro Wdzydze obfituje w ryby i jest prawdziwą ostoją leszczy oraz płoci, które osiągają tu imponujące rozmiary. Baza pokarmowa jest tak obfita, że wszystkie ryby prezentują się znakomicie.
Czytaj więcej: Czy znasz tę perłę Kaszub? Odkrywamy razem uroki Jeziora Długiego
Jezioro Wdzydze rajem dla wędkarzy
Jezioro Wdzydze można bez przesady nazwać rajem dla wędkarzy. Położone w malowniczym otoczeniu Borów Tucholskich zachwyca dzikością i nieskażoną przyrodą. Nie bez powodu od lat przyciąga rzesze amatorów wędkowania z całej Polski.
Jezioro ostrzyckie ryby obfituje w wiele cennych gatunków, a czysta, bogata w plankton woda sprzyja ich dobrej kondycji i rozwojowi. Nic więc dziwnego, że wdzydzcy leszcze, płocie, okonie i sandacze osiągają imponujące rozmiary.
Dogodny i zróżnicowany teren
Różnorodność siedlisk sprawia, że praktycznie każdy wędkar znajdzie tutaj coś dla siebie. Rozległe piaszczyste ławice, głębokie doły, trzcinowiska, zatoczki – to wszystko sprzyja bogactwu gatunkowemu ryb.
Dodatkowo dobrej jakości drogi i liczne miejsca biwakowe umożliwiają wędkarzom swobodne poruszanie się dookoła jeziora i wygodny pobyt.
Sielawy w jeziorze Wdzydze na Kaszubach
Chlubą jeziora Wdzydze są także żyjące tam sielawy. Ten szlachetny, choć dość rzadki u nas gatunek, obecny jest w tym akwenie od zawsze. Występuje wyłącznie w głębokich, chłodnych, dobrze natlenionych wodach.
Sielawy nie należą do ryb łatwych do złowienia, ale opłaca się poświęcić im trochę wysiłku. Osobniki z jeziora Wdzydze osiągają z reguły 15-25 cm długości, ale trafiają się okazy nawet 40-centymetrowe.
Długość sielawy | Waga |
15 cm | 0,1 kg |
25 cm | 0,3 kg |
40 cm | 1,1 kg |
Jak widać na powyższej tabeli, im większa ryba, tym rośnie jej waga w postępie geometrycznym. Rekordzista z jeziora Wdzydze miał aż 47 cm i ważył niemal 2 kg!
Przynęty na sielawy
Do połowu sielawy w jeziorze Wdzydze sprawdzają się najlepiej żywe ryby, np. ukleje lub ościenie. Można też używać martwej ryby lub calamarisa. Najważniejsza jest precyzyjna prezentacja przynęty tuż nad dnem, najlepiej w pobliżu głębokich dołów.
Jezioro Wdzydze ostoją sandaczy
Jedną z najcenniejszych ryb w jeziorze Wdzydze są sandacze. Ten poszukiwany drapieżnik ma w tym akwenie znakomite warunki do żerowania i rozrodu.
Sandacze polują głównie wczesnym rankiem oraz wieczorem, chwytając ryby przy powierzchni i w toni wodnej. Najlepiej łowią się wzdłuż zarośniętych brzegów oraz w pobliżu wypłyconych ławic.
Średnia waga sandaczy z jeziora Wdzydze to 1-2 kg. Jednak zdarzają się okazy także 5, a nawet 7-kilogramowe. Nic więc dziwnego, że ten akwen przyciąga wielu wędkarzy marzących o sandaczu-gigancie.
Ostoja narybku
Co istotne, obfite zarośla trzcin i oczeretów stanowią znakomite miejsca tarłowe dla sandaczy. Dzięki temu jezioro Wdzydze co roku zasila nowy narybek tych ryb, które w przyszłości mogą osiągnąć imponujące rozmiary.
Nic więc dziwnego, że wędkowanie na Kaszubach właśnie w tym akwenie tak chętnie uprawiają wędkarze z całej Polski. Piękne krajobrazy i możliwość złowienia sandacza-giganta to marzenie każdego miłośnika połowów ryb drapieżnych.
Podsumowanie
Jezioro Wdzydze to prawdziwy raj dla wędkarzy, obfitujący w wiele cennych gatunków ryb, które osiągają tutaj imponujące rozmiary. Jezioro ostrzyckie ryby znakomicie odżywiają się dzięki czystej wodzie i obfitej bazie pokarmowej. Nic więc dziwnego, że wędkowanie na Kaszubach właśnie w tym akwenie cieszy się tak dużą popularnością.
Zarówno pospolite gatunki, jak płocie i leszcze, ale też cenniejsze okazy – szczupaki, sandacze, a nawet sumy, osiągają w jeziorze Wdzydze imponujące rozmiary. Ryby w jeziorach tego regionu rosną wyjątkowo szybko i zdrowo. Tutejsze płocie sięgają nierzadko 40 cm, a sandacze 5 kg. Nic dziwnego, że jest to prawdziwy raj dla wędkarzy.