Coraz więcej osób objętych jest obowiązkiem kwarantanny. Równocześnie coraz częściej słyszymy alarmujące wiadomości o beztroskim i skrajnie nieodpowiedzialnym jej nieprzestrzeganiu. Główny Inspektor Sanitarny przygotował specjalny poradnik dla osób pozostających w przymusowej izolacji. GIS przypomina, że za złamanie zakazu grozi kara w wysokości 5000 zł.

  1. W czasie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny domowej trzeba przebywać w miejscu podanym w karcie lokalizacyjnej.
  2. Nie wolno opuszczać domu, wychodzić do sklepu, ani zapraszać do siebie gości.
  3. Osoby, które mają zwierzęta, na czas kwarantanny powinny oddać je pod opiekę rodziny, znajomych lub zwrócić się o pomoc do gminy.
  4. Osoby, które mieszkają z rodziną powinny, w miarę możliwości, spędzać czas w oddzielnym pomieszczeniu, zachowywać bezpieczną odległość minimum 2 metry oraz używać oddzielnych naczyń. Jeśli jest taka możliwość powinny używać oddzielnej toalety, jeśli nie, po każdym użyciu powinny ją zdezynfekować.
  5. Bardzo ważne jest zachowywanie higieny, częste dezynfekowanie klamek, blatów, wyłączników świateł, telefonów oraz regularne wietrzenie mieszkania.
  6. Osoby przebywające na kwarantannie powinny co najmniej dwa razy dziennie mierzyć temperaturę.
  7. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów (gorączka, kaszel, duszności) trzeba zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub przyjechać do szpitala zakaźnego, ale nie transportem publicznym.
  8. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem wskazane jest korzystanie z porad telefonicznych. Listę poradni świadczących teleporady w województwie zachodniopomorskim można znaleźć TUTAJ.

Osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie mogą być kontrolowane przez policję. W przypadku kontroli trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, minimum 2 metry, od funkcjonariuszy. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.

Poprzedni artykułWystartowała akcja #zadzwońdoseniora
Następny artykułJoga online w Kołobrzegu!