Mapa atrakcji Kaszub: Odkryj uroki tego malowniczego regionu

Mapa atrakcji Kaszub: Odkryj uroki tego malowniczego regionu
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska21.02.2024 | 6 min.

Atrakcje Kaszub mapa to idealny przewodnik dla wszystkich planujących wypoczynek w tym malowniczym regionie Polski. Kaszuby słyną ze swoich pięknych krajobrazów, ciekawych zabytków i bogatej kultury. Region ten ma wiele do zaoferowania zarówno amatorom aktywnego wypoczynku, jak i poszukiwaczom spokoju oraz wyciszenia. Mapa prezentuje najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne Kaszub.

Kluczowe wnioski:

 • Kaszuby to region o wyjątkowym uroku - góry, jeziora i lasy.
 • Wiele ciekawych miejsc do zwiedzania - zamki, kościoły, skanseny.
 • Możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej.
 • Szlaki tematyczne pozwalają poznać historię i kulturę Kaszub.
 • Idealne miejsce także na odpoczynek - spokój, cisza i piękne widoki.

Mapa atrakcji Kaszub oczaruje pięknem

Kaszuby to region, który zachwyca swoim malowniczym krajobrazem. Pagórkowata rzeźba terenu, głębokie jeziora, bujne lasy - wszystko to sprawia, że jest to miejsce niezwykle urokliwe. Mapa atrakcji Kaszub pozwoli Ci zaplanować zwiedzanie tak, by nie przegapić najpiękniejszych zakątków tej krainy.

Region Kaszub słynie przede wszystkim ze swoich licznych jezior. Są wśród nich zarówno akweny oligotroficzne o krystalicznie czystej wodzie, jak i jeziora eutroficzne, które otacza bujna roślinność. Nie brakuje również jezior ramienicowych oraz dystroficznych. Ta różnorodność sprawia, że krajobraz Kaszub jest niezwykle urozmaicony.

Oprócz jezior, Kaszuby mogą pochwalić się także pięknymi lasami, które zajmują znaczną część powierzchni regionu. Dominują bory sosnowe i mieszane, choć znaleźć można również grądy, łęgi i olsy. Lasy stanowią ostoję wielu gatunków zwierząt i roślin.

atrakcje Kaszuby na mapie, atrakcje na mapie Kaszub - wszystkie najciekawsze miejsca i trasy zwiedzania znajdziesz na interaktywnej mapie. Dzięki niej spersonalizujesz swoją wycieczkę po Kaszubach i wybierzesz to, co Cię najbardziej interesuje.

Najpiękniejsze trasy turystyczne

Chcąc podziwiać urodę Kaszub, warto wybrać się na jedną z licznych tras turystycznych wytyczonych na terenie regionu. Obejmują one zarówno szlaki piesze, rowerowe, jak i kajakowe.

Jedną z najbardziej malowniczych jest Pętla Kaszubska o długości ponad 500 km. Łączy ona największe atrakcje turystyczne Kaszub i Pomorza. Biegnie m.in. przez Kaszubski Park Krajobrazowy.

Spacer po urokliwych zakątkach Kaszub

Choć Kaszuby kojarzą się głównie z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury, warto również poświęcić czas na spacery po uroczych miejscowościach. Jest w czym wybierać!

Jedną z najbardziej urokliwych miejscowości jest Żukowo z pięknym, zabytkowym rynkiem, wokół którego rozciąga się labirynt uliczek ze starymi, kolorowymi domami. Na rynku znajduje się późnobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP z XVIII wieku.

Kaszuby kryją w sobie wiele urokliwych miejsc. Warto poświęcić czas nie tylko na podziwianie przyrody, ale także na spacery po malowniczych wioskach.

Inną perełką jest Kartuzy ze wspaniałą zabytkową starówką. Miasto jest otoczone pięknymi wzgórzami morenowymi. Z tarasów widokowych można podziwiać panoramę okolicy. Nie brakuje tu także ciekawych świątyń - bazyliki Wniebowzięcia NMP oraz kościoła św. Kazimierza.

Na spacery polecamy

 • Żukowo - rynek, uliczki, kościół Wniebowzięcia NMP
 • Kartuzy - starówka, wzgórza morenowe, świątynie
 • Szymbark - Centrum Edukacji i Promocji Regionu
 • Chmielno - zabytkowy układ ruralistyczny

Czytaj więcej:Plaża nad jeziorem Ostrzyckim: Znajdź najlepsze kąpieliska w Polsce

Odkrywanie malowniczych krajobrazów regionu

Jeziora, lasy, pagórkowate wzgórza - to z pewnością największe bogactwo Kaszub. Krajobraz tego regionu urzeka, dlatego koniecznie trzeba go poznać osobiście. Mapa atrakcji Kaszub pomoże Ci nie przegapić najpiękniejszych miejsc.

Jednym z symboli Kaszub jest z pewnością jezioro Wdzydze - malowniczy akwen o powierzchni ponad 13 km2. Rozciągają się nad nim piękne bory sosnowe i lasy mieszane. Atrakcją jest rejs statkiem po jeziorze.

Jez. Żarnowieckie6,7 km2
Jez. Ostrzyckie4,15 km2
Jez. Kłodno2,7 km2

Innym akwenem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest jezioro Żarnowieckie o powierzchni ponad 6 km2. Leży ono w otoczeniu lasów, wśród pagórków, tworząc malowniczy krajobraz. Nie brakuje tu również innych jezior - m.in. Ostrzyckiego, Kłodna czy Druzno.

Poznaj historię i tradycje Kaszubów

Zdjęcie Mapa atrakcji Kaszub: Odkryj uroki tego malowniczego regionu

Kaszuby to nie tylko piękne widoki. Ten region ma bardzo ciekawą i bogatą historię, a także swoją odrębną kulturę. Można ją poznać, odwiedzając muzea i skanseny.

Centralnym miejscem pokazującym dziedzictwo Kaszub jest Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Zobaczysz tu zabytkowe chałupy, kuźnię, wiatraki oraz inne tradycyjne obiekty budownictwa i kultury materialnej Kaszubów.

Kolejnym ważnym punktem na mapie atrakcji jest Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Zgromadzono tu pamiątki związane z jednym z najważniejszych symboli Polski. Dowiesz się tu m.in. o historii hymnu i jego związkach z Kaszubami.

O samym powstaniu hymnu narodowego opowiada również Izba Pamięci Jana Matejki w Kościerzynie.

Polecamy muzea i skanseny:

 • Wdzydze - Kaszubski Park Etnograficzny
 • Będomin - Muzeum Hymnu Narodowego
 • Kościerski - Izba Pamięci Jana Matejki

Podziwiaj zabytki architektury Kaszub

Choć Kaszuby kojarzą się przede wszystkim z dziką, nieokiełznaną przyrodą, można tu znaleźć także ślady dawnej świetności w postaci wspaniałych zabytków architektury.

Jednym z najcenniejszych obiektów jest zamek w Łapalicach z końca XIV wieku, który przez wieki był siedzibą rodu von Zitzewitz. Wyróżnia się niezwykle malowniczym położeniem na wyspie otoczonej fosą.

Innym wyjątkowym miejscem jest kościół w Szymbarku z 1400 r., wzniesiony przez Krzyżaków. To gotycka świątynia z charakterystyczną wieżą i prezbiterium nakrytym sklepieniami gwiaździstymi. Obok stoi dzwonnica z 1738 r.

Na uwagę zasługuje też kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Gołubiu z XIV-XV w. To jedna z najstarszych świątyń na Kaszubach, a jej wieża pełniła niegdyś funkcję obronną.

Polecamy zabytkowe obiekty:

 • Zamek w Łapalicach
 • Kościół w Szymbarku
 • Kościół w Gołubiu

Zwiedzaj atrakcje turystyczne Kaszub

Oprócz na podziwianiu przyrody i zabytków, na turystów Kaszub czeka jeszcze wiele innych atrakcji. Różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na pewno warto zobaczyć Wieżycę widokową w Szymbarku, skąd roztaczają się przepiękne panoramy okolicy. Atrakcją samą w sobie jest też pobliska “Najdłuższa Deska Świata”.

Ciekawą propozycją, szczególnie dla osób z dziećmi, będzie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Zobaczysz tu m.in. makietę st stanowiącą model Kaszub. Dzieci na pewno ucieszy też bliski Park Dzikich Zwierząt.

Na Kaszubach funkcjonuje również wiele profesjonalnych ośrodków SPA. To idealne miejsce, by połączyć zwiedzanie z relaksem - w fantastycznej scenerii przyrody.

Podsumowanie

Kaszuby to region, który zachwyca bogactwem swojego krajobrazu i dziedzictwa kulturowego. Dzięki atrakcjom Kaszuby na mapie i atrakcjom na mapie Kaszub można zaplanować wędrówkę szlakami, podczas której zobaczy się najpiękniejsze miejsca. Obejmują one zarówno dziką, malowniczą przyrodę - jeziora, lasy, pagórki, jak i urokliwe wsie oraz interesujące zabytki architektury.

To idealny region zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i poszukiwaczy spokoju oraz kontaktu z historią i kulturą. Mapa atrakcji pozwoli spersonalizować wycieczkę tak, by zobaczyć to, co najbardziej interesuje. Kaszuby na długo pozostają w pamięci.

5 Podobnych Artykułów

 1. Albatros ustka: Wakacje nad morzem z atrakcyjnymi cenami
 2. Bytów Zamek: przeniesiecie się w czasie podczas zwiedzania
 3. Quady na Pomorzu: przyspiesz swoje wakacje dzikimi szaleństwami!
 4. Luksusowe domki z basenem nad morzem, czyli relaks i wygoda
 5. Stoki narciarskie na Kaszubach: białe szaleństwo w sercu natury
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Dmowska
Alicja Dmowska

Jako rodowita Pomorzanka i założycielka portalu poświęconego odkrywaniu uroków Pomorza, każdego dnia dzielę się moją pasją do tej niezwykłej krainy. Moje doświadczenie jako przewodnik turystyczny i miłośnik historii pozwala mi przybliżać czytelnikom tajemnice i piękno Pomorza, od zabytkowych miast po ukryte przyrodnicze perły. Z zaangażowaniem promuję ekoturystykę i zachęcam do odkrywania regionu z szacunkiem dla jego dziedzictwa i natury. Na moim portalu znajdziesz nie tylko przewodniki po najpiękniejszych zakątkach Pomorza, ale też praktyczne porady dotyczące podróżowania, lokalnych atrakcji oraz kulinarnych specjałów, które warto spróbować. Jestem przekonana, że Pomorze ma każdemu coś wyjątkowego do zaoferowania, niezależnie od tego, czy szukasz przygody, relaksu czy kulturowych doświadczeń. Zapraszam do wspólnego odkrywania tego niezwykłego miejsca, które mam szczęście nazywać domem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły