Już w sobotę, 3 października 2020 roku, miłośnicy wioślarstwa, spotkają się na XIX Regatach Smoczych Łodzi na Parsęcie.

Smocze łodzie to drużynowy sport wodny mający tysiącletnią tradycję i wywodzący się z Chin. W XX wieku wyścigi smoczych łodzi zyskały ogromną popularność, a obecnie są jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi zrzesza ponad 50 federacji narodowych, a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Smocza łódź ma niecałe 13 metrów długości i niewiele ponad metr szerokości. Dziób ma kształt głowy smoka, a rufa – jego ogona. Na każdej łodzi może płynąć 20 wioślarzy (siedzących po dwóch na ławkach umieszczonych w 10 rzędach twarzą w kierunku spływu), bębniarz oraz sternik. Bębniarz siedzi na krześle na dziobie, tyłem do kierunku spływu. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, mobilizowanie osady do walki, a także podawanie informacji o aktualnej sytuacji w wyścigu. Rywalizacja w oficjalnych zawodach toczy się z reguły na dystansach 250 m (lub 200 m), 500 m, 1000 m i 2000 m. Wyścigi smoczych łodzi są też bardzo popularną atrakcją w trakcie rozmaitych imprez o charakterze integracyjnym.

W Kołobrzegu zawodnicy będą ścigać się w grupach 14-16 wioślarzy. Na każdej łodzi będzie też płynął bębniarz zagrzewający do rywalizacji zawodników.

Regaty na Parsęcie rozpoczną się 3 października o godzinie 11:00. Start przy Bulwarze Marynarzy Okrętów Pogranicza. Załogi mogą zgłaszać swój udział Urszuli Czachorowskiej bezpośrednio w Urzędzie Miasta w Kołobrzegu przy ulicy Ratuszowej 13 w pokoju 112, telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu 94 35 51 532 lub wysyłając e-maila na adres u.czachorowska@um.kolobrzeg.pl. Termin zgłoszenia załóg upływa dnia 2 października 2020 .roku o godz. 12.00. Treningi zaplanowano na 2 października 2020 roku.

Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe dyplomy, na zwycięzców puchary i nagrody ufundowane przez sponsorów.

Organizatorem regat jest Liga Morska i Rzeczna Kołobrzeg.

Poprzedni artykułCzy już zwiedzaliście Kołobrzeg z przewodnikiem?
Następny artykułFestyn „Od juniora do seniora” w hali Millenium