Już od 1 października br. wszystkich kierowców zacznie obowiązywać ważna zmiana dotycząca posiadania przy sobie dokumentów. Zapowiadane już od dawna zmiany w prawie o ruchu drogowym wejdą w życie już wkrótce. Co wniosą te zmiany? Nie będziemy musieli nosić ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu.

W zmianach zaproponowanych  przez Ministerstwo Cyfryzacji każdy kierowca znajdzie korzyści. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom wszystkie służby uprawione do kontroli drogowych od 1 października będą miały pełny dostęp w czasie rzeczywistym do baz danych w których te informacje będą zawarte. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym spowoduje, że w nowej bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), że podczas kontroli funkcjonariusze będą mogli pozyskać dane dotyczące rejestracji samochodu i informacje o ubezpieczeniu bezpośrednio z systemu.

Pamiętajmy jednak, że w dalszym ciągu każdy kierowca zobowiązany jest posiadać przy sobie dokument prawa jazdy. Za jego brak nałożony może zostać na nas mandat karny w wysokości 50 złotych! Należy również mieć na względzie, że dowód rejestracyjny musimy mieć przy sobie podczas odbywania corocznego przeglądu w Stacjach Kontroli Pojazdów jak również przy sprzedaży auta i wyjazdu za granicę!

W przypadku kontroli policyjnej może również paść pytanie gdzie aktualnie przechowywany jest dokument dowodu rejestracyjnego pojazdu. Warto zatem abyśmy wiedzieli gdzie aktualnie znajduje się nasz dowód rejestracyjny – w firmie, domu czy innym miejscu. Rzecz jasna za brak udzielenia takiej informacji nic nam nie grozi. Co istotne zwolnienie z obowiązku posiada przy sobie tych dokumentów nie dotyczy poruszających się pojazdami zarejestrowanymi poza Polską. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się także ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu przez organy administracji publicznej. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie, natomiast po zmianach w przypadku uzasadniającym zatrzymanie dowodu rejestracyjnego uprawione do tego służy odnotują tylko informację w systemie informatycznym bez konieczności fizycznego zabierania dokumentu. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma odpowiednie pokwitowanie.

Intencją ustawodawcy jest aby wprowadzone zmiany ułatwiły nam podróżowanie samochodami i uwolniły nas od konieczności martwienia się o noszenie ze sobą dokumentów. Miejmy jednak nadzieję, że system informatyczny będzie działał bez przeszkód i wprowadzona zmiana faktycznie przyniesie oczekiwane rezultaty!

Od 1 października wejdą w życie zmiany dotyczące dokumentów wymaganych przy kontroli
Poprzedni artykułZwycięski mecz piłkarek Kotwicy Kołobrzeg
Następny artykułSpotkanie z Jackiem Fedorowiczem – autorem „W zasadzie tak”